Kleszcze są groźnymi pajęczakami, których aktywność nasila się w okresie wiosenno-letnim, choć może przedłużyć się nawet do wczesnej jesieni. Zamieszkują one nie tylko lasy i zarośla, ale coraz częściej ogródki, działki, a także tereny zielone. Dlaczego kleszcze są groźne? Ponieważ przenoszą liczne choroby, które mogą wywołać znaczące szkody w organizmie takie jak zapalenie mózgu i boreliozę. Zobaczcie, jak pozbyć się kleszczy z ogrodu oraz innych terenów i kiedy warto wynająć usługi profesjonalistów.
Kleszcze żyją w lasach iglastych i liściastych oraz w zaroślach – potrzebują wilgotności na poziomie 80%, by móc się rozwijać, dlatego ze względu na m.in. ocieplenie klimatu, przenoszą się do ogrodów i na tereny rekreacyjne. Są one rodzajem pajęczaków o workowatym ciele, należą do podgromady roztoczy o długości ciała 3-8 mm. Mają 8 odnóży, co odróżnia je od owadów. Wyróżnia się dwa rodzaje kleszczy – twarde oraz miękkie, oraz ponad 850 ich gatunków, które żywią się krwią. W Polsce występuje ok. 20 rodzajów kleszczy, które mogą atakować gryzonie, zwierzęta hodowlane, domowe, dzikie, a także ludzi.
Jak atakują kleszcze? Wbrew pozorom nie skaczą, jednak polują czekając np. w wysokiej trawie, by chwycić się swojej ofiary odnóżami i haczykowatymi pazurkami, po czym wędrują po jej ciele i wbijają się w ciemne i delikatne miejsca. Kleszcze często atakują pachwiny, zgięcia podkolanowe, a nawet narządy płciowe. Nierzadko przynoszą je do domu psy oraz koty.
Kleszcze przenoszą wiele chorób, jednak w Polsce najczęściej można zarazić się:
Jak wytępić kleszcze w swoim ogrodzie? Całkowite ich usunięcie może być niemożliwe, jednak warto zacząć od zlikwidowania pryzm liści i ściółki oraz składowania drewna opałowego w nasłonecznionym miejscu obok domu. Jeśli zwierzęta bądź domownicy złapali kleszcze podczas pobytu w ogrodzie, warto przyjrzeć się miejscom najczęstszego przebywania i zastosować odpowiednie preparaty.
Jak zwalczać kleszcze? Można zastosować miejscowe opryski ze środkiem owadobójczym, przygotowanym zgodnie z instrukcją podaną przez producenta. Preparaty zawierające cypermetrynę i inne pyretroidy pozwalają ograniczyć liczebność kleszczy, a co ważne, działają na nie na każdym etapie rozwoju. Można stosować kilka różnorodnych preparatów, by wzmocnić ich skuteczność. Ważne jest to, że wiele z dostępnych środków cechuje się niską odpornością na wysokie temperatury i może być zmyta przez opady atmosferyczne, dlatego warto z uwagą wybrać dzień oprysków. Jeśli zależy nam na długotrwałym działaniu, należy zastosować środki w mikrokapsułkach, które nie powinny znaleźć się w miejscach uczęszczanych przez ludzi i czworonogi. Preparaty owadobójcze szkodzą wszystkim owadom, dlatego opryski powinny być przeprowadzane rankiem bądź wieczorem, warto także omijać kwiaty, by nie zaszkodzić pszczołom.
Jak często przeprowadzać opryski na kleszcze? Wystarczy raz w miesiącu od kwietnia do sierpnia, uzależnione jest to również od częstotliwości i intensywności opadów.
Na kleszcze świetnie działają również odstraszające rośliny – w ogródku warto posadzić:
Zwalczanie kleszczy może być przeprowadzone przez profesjonalistów, którzy dokonają oprysków na terenach zielonych także na komary, meszki i inne uciążliwe owady. Usługi DDD mogą być wykonane metodą zamgławiania, ULV lub oprysku z zastosowaniem specjalistycznych preparatów oraz zastosowaniem środków o przedłużonym działaniu. Zwalczanie kleszczy w ogrodzie domowymi sposobami jest nieskuteczne? Zamów nasze usługi – przeprowadzimy skuteczną dezynsekcję, byś mógł bez obaw cieszyć się czasem spędzonym na świeżym powietrzu.
Udostępnij na: