Ładowanie...
Blog
Blog

Jak przygotować dom i mieszkanie do dezynsekcji

Jak przygotować dom i mieszkanie do dezynsekcji

Dezynsekcja to zwalczanie szkodników takich jak karaluchy czy prusaki różnymi metodami. Jeśli wynajmujemy profesjonalną firmę DDD, która ma nam pomóc w usunięciu problemu, powinniśmy odpowiednio się przygotować i zachować ostrożność, szczególnie w przypadku rzeczy osobistych. Dowiedzcie się, co zrobić, by poprawić efekty naszych zabiegów i co należy koniecznie zabezpieczyć.

Dezynsekcja – sposób zabezpieczenia zależy od metody i środków

Zwalczanie insektów opiera się na kilku metodach, a najpopularniejsze z nich to opryskiwanie, zamgławianie i żelowanie, które wymagają dokładnego przygotowania domu czy mieszkania przed zabiegiem. Przeważająca większość stosowanych środków wymaga przede wszystkim zabezpieczenia żywności i rzeczy osobistych, z którymi mamy bezpośredni kontakt. Co jednak należy dokładnie zrobić, by przejść przez dezynsekcję bez problemu, pozbywając się wszystkich nieproszonych gości?

Jak przygotować się do dezynsekcji – opryskiwanie i zamgławianie

Te metody stosujemy najczęściej przy usuwaniu prusaków, pluskiew, mrówek oraz karaluchów, które często pojawiają się w naszych domach. Poniżej przedstawiamy podstawowe kroki, które należy wykonać, by przygotować się do tego rodzaju zabiegu:

 1. Przejdź się po domu lub mieszkaniu i oceń, w których miejscach przebywa najwięcej insektów. Zanotuj te informacje, by móc je przekazać technikowi DDD. Jeśli szkodniki nie mają stałych miejsc bytowania, przypomnij sobie, gdzie w ogóle je widziałeś.
 2. Odsuń sprzęty domowe oraz meble od ściany na kilkanaście lub kilkadziesiąt centymetrów, by zapewnić dostęp technikowi DDD.
 3. Zdemontuj listwy, cokoły i inne miejsca, w których mogą gnieździć się insekty.
 4. Zabezpiecz lub usuń wszystkie produkty żywnościowe. Jeśli dezynsekcja jest wykonywana w całym mieszkaniu lub domu, warto albo wynieść je poza naszą własność, albo zapakować je w próżniowe pojemniki (które po zabiegu należy wyrzucić).

  UWAGA: Dezynsekcji nie przeprowadza się w lodówce, w piekarniku w spiżarni ani w szafkach z żywnością.

 5. Zabierz z domu wszystkie przedmioty osobiste lub zabezpiecz je dokładnie folią. Należy zabezpieczyć przede wszystkim:
  – pościel – poduszki, poszewki, prześcieradła, koce (pluskwy),
  – sztućce,
  – szczoteczki do zębów, do włosów, maszynki do golenia,
  – maskotki, zabawki dziecięce,
  – ręczniki, papier toaletowy czy mydło.
 6. Schowaj miski z karmą oraz jedzenie dla zwierząt.
 7. Wyczyść szafkę pod zlewozmywakiem i odłącz wszystkie urządzenia elektryczne od kontaktów.
 8. Zroluj dywany, o ile to możliwe zdejmij również wykładzinę.
 9. Jeśli posiadasz akwarium, przykryj je szczelnie folią lub wynieś poza obszar dezynsekcji.

W przypadku walki z pluskwami wykonaj również poniższe kroki:

 1. Zdejmij ze ścian wszelkie obrazy, zegary czy ozdoby, ale zostaw je w mieszkaniu lub w domu.
 2. Zdejmij wszystko z łóżek, a następnie je rozłóż. Kanapy należy rozdzielić na części pierwsze. W przypadku walki z pluskwami warto również postawić pionowo materac i łóżko, ułatwiając pracę technikowi DDD.
 3. Odkurz łóżko oraz jego okolice, a worek po odkurzaniu zabezpiecz folią i wyrzuć na śmietnik.
 4. Zadbaj o to, by usunąć pluskwy z ubrań – wypierz wszystkie ubrania w 45 stopniach C (o ile to możliwe), a pościel nawet w 60 stopniach C. Jeśli obawiasz się, że przywiozłeś insekty w walizce z wakacji, zostaw ją również do odpluskwiania.

Co robić po zabiegu dezynsekcji

Zabieg tradycyjnie trwa od 20-60 minut, jednak nie należy wchodzić do pomieszczeń (które muszą być szczelnie zamknięte) przez ok. 2 godziny. Oto co należy jeszcze zrobić po zabiegu:

 1. Po upłynięciu czasu, w którym nie należy przebywać w domu lub w mieszkaniu, powinniśmy wietrzyć pomieszczenia przez około godzinę.
 2. Następnie musimy zmyć zwykłym detergentem z wodą powierzchnie, które mogą mieć kontakt z jedzeniem, szczególnie:
  – zlew,
  – blaty kuchenne,
  – stoły.

Uwaga: Nie zmywamy, nie odkurzamy, nie zamiatamy ani nie czyścimy pozostałej przestrzeni!

Dezynsekcja metodą żelową – nie musisz się przygotowywać

Dezynsekcja metodą żelową jest uważana za najmniej kłopotliwą, gdyż nie wymaga żadnego przygotowania. Jest bezpieczna szczególnie w domach czy w mieszkaniach, w których przebywają niemowlęta, osoby starsze czy zwierzęta.

Jeśli chcą uzyskać Państwo więcej informacji na temat przygotowania się do zabiegu dezynsekcji lub potrzebują Państwo pomocy w walce z insektami, zachęcamy do kontaktu – 600 443 462.

Obszar działania:

Obejmujemy opieką Małopolskę i województwo Śląskie.

Udostępnij na:

Ostatnio na Blogu

Chcesz wiedzieć więcej? Na blogu czekają artykuły i ciekawostki związane z tematyką naszych działań.