Ładowanie...
Blog
Blog

Skąd się biorą pluskwy w domu?

Skąd się biorą pluskwy w domu?

Pluskwy to problem, który dotyczy wielu lokatorów domów jednorodzinnych, mieszkań w blokach, kamienicach czy szeregowcach. Rodzaj lokum nie ma tutaj większego znaczenia, ponieważ pluskwy to uciążliwe owady żywiące się krwią ssaków i bycie w pobliżu człowieka to jedyne czego potrzebują, by przetrwać. Dowiedz się, skąd się biorą pluskwy w mieszkaniu, unikaj podstawowych błędów w tym zakresie i uchroń siebie oraz swoich bliskich przed nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Skąd się bierze pluskwa domowa?

Jakiś czas temu instruowaliśmy dokładnie, jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy. Tym razem skupiamy się na tym, jak przenosi się pluskwy, a więc jakim sposobem ci nieproszeni goście mogą trafić do twojego domu czy mieszkania. Nikt bowiem nie życzy sobie budzić się ze swędzącymi ugryzieniami na kostkach, stopach czy nadgarstkach i odkrywać, że to nie sprawka komarów bzyczących poprzedniego wieczoru podczas spaceru, a niewielkich, uciążliwych pasożytów, które w jakiś sposób zalęgły się w jego łóżku, na kanapie czy sofie. No właśnie – w jaki sposób? Skąd się biorą pluskwy w naszych domach i mieszkaniach?

 • rozszerzają swój teren żerowania – przychodzą z sąsiadujących mieszkań,
 • nieświadomie transportujemy je z zapluskwionych miejsc na ubraniach i w bagażach,
 • wnosimy je do domu na używanych meblach, tkaninach, dekoracjach itd.

Czy pluskwy latają?

Na początku warto wyeliminować najbardziej oczywistą odpowiedź: pluskwy wlatują do mieszkania przez niedomknięte okno lub drzwi balkonowe. Otóż nie: pluskwy nie mają skrzydeł, więc nie są w stanie latać. W przeciwieństwie do pcheł owady te również nie skaczą, a poruszają się wyłącznie na odnóżach. Do naszej sypialni mogą więc dostać się „pieszo”, z innych pomieszczeń lub mieszkań, lub zostać przyniesione do naszego domu z zewnątrz.

Pluskwy a brud w mieszkaniu

Wbrew obiegowym opiniom niesprzątane mieszkanie nie przyciąga pluskiew bardziej niż to wysprzątane na błysk. Można pokusić się o stwierdzenie, że jest wręcz przeciwnie, ponieważ czyste, gładkie powierzchnie ułatwiają owadom poruszanie się. Pluskwy mogą więc żyć w lokum, które jest regularnie sprzątane – tak długo, jak będą mieszkać w nim ludzie, którzy stanowią źródło ich pożywienia.

Czy pluskwy żyją w ubraniach?

Często możemy spotkać się z opinią, że pluskwy żyją w ubraniach. Otóż na pewno nie jest to miejsce ich żerowania. Co to znaczy? Pluskwy są najbardziej aktywne w nocy, przyciąga ich ciepło ludzkiego ciała – to z kolei nocą najczęściej spoczywa w łóżku, w dodatku bez wierzchniej odzieży. Miejscem żerowania pluskiew są więc miejsca, w których śpimy: okolice łóżka, kanapy czy też sofy. Nie oznacza to jednak, że owady te nie mogą zostać przyniesione na ubraniach z zewnątrz – w końcu bez pożywienia są w stanie przetrwać nawet kilka miesięcy.

Pluskwy – skąd się biorą w domu?

Skąd w takim razie pluskwy pojawiają się w naszym domach i mieszkaniach? W tekście pojawiło się już kilka potencjalnych odpowiedzi. Wymieńmy je, by móc zastanowić się, jak uniknąć niepożądanych pasożytów we własnych progach.

 • Goście z sąsiedztwa
  Pasożyty te mogą przyjść do naszego lokum z sąsiednich mieszkań. Jeśli więc sąsiad mieszkający obok, powyżej lub poniżej nas nie potrafi uporać się z pluskwami w swoim mieszkaniu, niewykluczone, że owady pojawią się również u nas. Ciała pluskiew są niewielkie (4–6 mm) i spłaszczone, co umożliwia im wejście w najdrobniejszą szczelinę. Pokonanie grubej ściany czy pionu wentylacyjnego z reguły nie stanowi dla nich problemu.
 • Podróż w walizce lub kieszeni płaszcza
  Pluskwy mogą zostać przyniesione do domu z zewnątrz na ubraniach lub w bagażach. Te pasożyty pojawiają się w różnego rodzaju miejscach: zarówno 5-gwiazdkowych hotelach, jak i tanich, przydrożnych motelach, apartamentach, loftach, mieszkaniach, kamienicach, domach, restauracjach, kinach itd. Wystarczy, że zatrzymasz się na noc w zapluskwionej lokalizacji, a jedna lub kilka z nich może zostać przetransportowana do twojego domu na ubraniu, w walizce lub plecaku.
 • „Pchle” zakupy
  Pluskwy mogą również zostać wniesione do domu na używanych meblach kupionych na targu staroci czy nawet przez internet. Kupując używane przedmioty – meble wypoczynkowe, sypialniane czy ogrodowe, tkaniny i dekoracje – zawsze warto dokładnie obejrzeć je pod kątem obecności samych pasożytów, jak i ich jajeczek.

Jak uniknąć pluskiew w domu?

By uniknąć problemów związanych z pojawieniem się pluskiew w domu lub mieszkaniu, warto regularnie przeprowadzać inspekcję miejsc, w których najbardziej się ich spodziewamy: materaców, ram łóżka, sof, kanap, foteli itd. Wczesne wykrycie problemu to większe szanse powodzenia w jego pozbyciu się. Wiesz już, skąd się biorą pluskwy, a więc śpiąc w obcych lokalizacjach, dla własnego dobra zawsze zwróć uwagę, czy na materacu i jego okolicach nie ma śladów ich obecności – osoby sprzątające mogły ich najzwyczajniej nie zauważyć. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku kupowania używanych mebli, tkanin, dekoracji itd.: zanim zaczniemy używać ich we własnym mieszkaniu, upewnijmy się, czy nie przynieśliśmy do domu jajeczek pluskiew lub dorosłych osobników.

Więcej o tym, jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy, dowiesz się z naszego artykułu: https://efektddd.pl/blog/jak-sprawdzic-czy-w-domu-sa-pluskwy

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli na swoim ciele dostrzegłeś/-aś swędzące zaczerwienienia lub niewielkie, skupione ugryzienia lub w okolicy swojego łóżka zauważyłeś/-aś owady przypominające pluskwy, nie trać czasu. Pluskwy rozmnażają się bardzo szybko, z kolei zwalczenie problemu na wczesnym etapie rozwoju ma dużo większe szanse powodzenia. W efekt DDD od dawna realizujemy profesjonalne usługi dezynsekcji, wiemy więc, że w tym przypadku liczy się czas reakcji i kompleksowe podejście do tematu. Skontaktuj się z naszymi specjalistami i daj znać, czego potrzebujesz.

Udostępnij na:

Ostatnio na Blogu

Chcesz wiedzieć więcej? Na blogu czekają artykuły i ciekawostki związane z tematyką naszych działań.