Ładowanie...
Blog
Blog

Obowiązek deratyzacji – kogo dotyczy według ustawy?

Obowiązek deratyzacji – kogo dotyczy według ustawy?

Szczury zjadają właściwie wszystko, co znajdą na swojej drodze i rozmnażają się w zawrotnym tempie. Są inteligentne i potrafią przeżyć w bardzo trudnych warunkach, w dodatku przenoszą groźne dla ludzi i zwierząt patogeny chorobotwórcze. Ich występowanie jest niebezpieczne, dlatego też konieczne jest regularne zwalczanie tych szkodników. Obowiązek deratyzacji regulują konkretne przepisy. Czy jednak dotyczą one wszystkich potencjalnie zagrożonych występowaniem szczurów i innych gryzoni?

Obowiązek deratyzacji – ustawa dla wszystkich?

Jeśli zauważymy, że w pobliżu naszego domu, bloku czy osiedla pojawiły się szczury, lepiej nie zwlekać – nie tylko dla dobra własnego, ale także okolicznych mieszkańców. Czy jednak każdy bez wyjątku ma prawny obowiązek przeprowadzania regularnej deratyzacji w swojej okolicy? W kontekście przepisów regulujących zasady przeprowadzania deratyzacji najczęściej wspomina się o dwóch dokumentach:

 • ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach
 • ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Pierwszy z nich ogólnie opisuje zakres obowiązków gmin oraz właścicieli nieruchomości w temacie utrzymania czystości i porządku w gminach. Drugi z kolei bardziej szczegółowo wskazuje na różne aspekty utrzymywania czystości, w tym konkretnie na zwalczanie gryzoni, insektów i szkodników, a więc deratyzację. Osobą, która jest odpowiedzialna za wszystkie opisane czynności, a więc ma również obowiązek przeprowadzania deratyzacji, jest właściciel, posiadacz lub zarządzający nieruchomością. Niestosowanie się do tych zaleceń podlega oczywiście karze grzywny.

deratyzacja_pomieszczenia

Szczury – garść faktów

 • Wielkość: ok. 40 cm długości (razem z ogonem)
 • Masa ciała: 140–500 g
 • Umaszczenie: brązowe, szare, żółtobrązowe, czarne
 • Pora aktywności: całodobowo, głównie w nocy
 • Okres rozrodu: przez cały rok
 • Występowanie: w pobliżu siedzib ludzkich

Obowiązek deratyzacji – kiedy i gdzie?

Wiemy już, kto odpowiada za przeprowadzanie deratyzacji. Zastanówmy się więc, kiedy powinna zostać ona przeprowadzona, a także jakie obiekty i przestrzenie powinny zostać nią objęte. Otóż, żeby właściwie zadbać o czystość i bezpieczeństwo na terenie nieruchomości, jej właściciel, posiadacz lub zarządzająca nią osoba powinna profilaktycznie przeprowadzać deratyzację regularnie – dwa razy do roku: w okresie wiosennym oraz jesiennym. Bardziej konkretnych dat oraz szczegółów w tym zakresie warto poszukać w przepisach stanowionych lokalnie. Jeśli deratyzacja przeprowadzana regularnie dwa razy do roku nie wystarcza, właściciel powinien podjąć dodatkowe kroki. Warto pamiętać, że obowiązkiem deratyzacji objęte są nie tylko lokale mieszkaniowe, ale także użytkowe. Deratyzacja powinna być więc również przeprowadzana na terenie lokali gastronomicznych, szkół, przedszkoli, żłobków, sklepów spożywczych i innych obiektów handlowych, hoteli, akademików, stacji benzynowych i wielu innych miejsc.

Deratyzacja – samodzielnie czy z pomocą fachowców?

Odgórny obowiązek deratyzacji nie oznacza, że usługę tę należy koniecznie zawsze zlecać profesjonalnej firmie. Tzw. odszczurzanie możemy przeprowadzić samodzielnie. W takiej sytuacji należy pamiętać nie tylko o tym, by odpowiednich preparatów użyć zgodnie z instrukcją, ale także o umieszczeniu ogłoszenia w widocznym miejscu, które poinformuje mieszkańców i użytkowników o wyłożeniu trutki na gryzonie, regularnego uzupełniania granulatu oraz usuwania padłych gryzoni na bieżąco i przekazywania ich do firm uprawnionych do unieszkodliwiania zwłok zwierząt.

szczury_w_mieszkaniu

Jak rozpoznać obecność gryzoni?

 • specyficzny, nieprzyjemny zapach odchodów,
 • ślady zębów na produktach spożywczych i opakowaniach,
 • drobne uszkodzenia mebli, kabli czy nawet ścian,
 • odgłosy żerowania nasilające się w godzinach nocnych.

Ze statystyk jasno wynika jednak, że profesjonalna firma jest w stanie przeprowadzić taką usługę szybciej i przede wszystkim skuteczniej. Dlaczego? Specjaliści zajmujący się dezynfekcją, dezynsekcją oraz deratyzacją na co dzień dysponują nie tylko wiedzą teoretyczną i ogromnym doświadczeniem, ale także najczęściej mają dostęp do skuteczniejszych preparatów, mających wyższe stężenie substancji trującej oraz innych narzędzi odszczurzania. W dodatku firma oferuje kompleksową usługę, co oznacza, że fachowcy zjawią się na miejscu, żeby ocenić skalę i specyfikę problemu, odpowiednio dopasują metody działania oraz konkretne środki chemiczne, przeprowadzą deratyzację, zabezpieczą teren po zakończeniu pracy i wprowadzą odpowiednie działania prewencyjne.

Jak zamówić usługę deratyzacji?

Jesteś właścicielem, posiadaczem lub osobą zarządzającą nieruchomością i podejrzewasz, że gryzonie żerują na terenie twojego lokum lub w jego bezpośredniej okolicy? Może wynajmujesz obiekt, zaobserwowałeś aktywność szczurów i razem z właścicielem szukacie fachowej pomocy? Nie zwlekaj. Zadzwoń do nas, skontaktuj się mailowo lub poprzez formularz kontaktowy dostępny na stronie internetowej i zamów usługę profesjonalnej deratyzacji. Nasi fachowcy odpowiedzą na twoje pytania i zaproponują optymalne rozwiązania. Pamiętaj – szybka reakcja z twojej strony zwiększa szanse powodzenia w jak najkrótszym czasie. Zobacz więcej na naszej stronie: https://efektddd.pl/oferta/deratyzacja

Udostępnij na:

Ostatnio na Blogu

Chcesz wiedzieć więcej? Na blogu czekają artykuły i ciekawostki związane z tematyką naszych działań.