Ładowanie...
Blog
Blog

Skąd się biorą i jak pozbyć się moli spożywczych?

Skąd się biorą i jak pozbyć się moli spożywczych?

Mole spożywcze rozprzestrzeniają się szybko, a ich ofiarami stają się nasze zapasy i ulubione przysmaki. Wizyta tych intruzów w kuchni to zawsze zły znak, bo insekty są trudne do wyeliminowania, więc walka z nimi jest bardzo nierówna. Skąd się biorą mole spożywcze i jak się ich pozbyć? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi!

Jak wygląda mól spożywczy?

Omacnica spichrzanka czy mklik mączny są potocznie określane jako mole spożywcze lub mole kuchenne, są to szkodniki domowe, który żerują na suchych produktach, takich jak m.in. cukier, kasza, otręby, orzechy, suszone grzyby lub mąka. Chociaż są to zazwyczaj szkodniki występujące w magazynach z żywnością, to owady te występują również w naszych mieszkaniach i domach.

Mole spożywcze przybierają w ciągu swojego życia cztery formy, a każda z nich jest szkodliwa dla zapasów żywności:

  • Jaja moli spożywczych: to pierwsza forma rozwojowa. Samice składają jaja bezpośrednio w produktach spożywczych, w szczelinach pojemników lub w pobliżu źródeł żywności. Z jaj wylęgają się larwy.
  • Larwy moli spożywczych: to druga forma rozwojowa. Larwy to stadium żerowania moli, w którym powodują największe szkody, żerując na produktach spożywczych i tworząc charakterystyczne jedwabiste nici oraz pozostawiając odchody, które zanieczyszczają żywność.
  • Poczwarki w oprzędzie: to trzecia forma rozwojowa. Larwy przechodzą do stadium poczwarki, w którym przekształcają się w dorosłe owady. Poczwarki umiejscowione są w charakterystycznych oprzędach, które są zlepione za pomocą nici jedwabnych (często określane jako nitki moli spożywczych).
  • Dorosłe osobniki przypominające ćmę: to ostatnia forma rozwojowa. Po przejściu przez stadium poczwarki, owady dorosłe wylęgają się z oprzędu i zaczynają szukać partnera do rozmnażania. Dorosłe mole spożywcze mają wydłużone ciała i wąskie skrzydła.

Zarówno larwa mola spożywczego, jak każda kolejna forma owada, nie pozostaje bez wpływu na produkty spożywcze i wymaga wytępienia. Jednak jak pozbyć się moli spożywczych i – co najważniejsze – zrobić to skutecznie?

Sposoby na mole spożywcze – larwa, gniazdo, poczwarka i dorosłe osobniki

Walka z molami spożywczymi może być wyzwaniem, ponieważ owady te rozmnażają się szybko i potrafią być wyjątkowo odporne na nasze działania. W magazynach z żywnością stosuje dezynsekcję z użyciem środków chemicznych lub ultrafioletu, ale w domowych warunkach nie zawsze jest to możliwe.

Idealnym rozwiązaniem byłoby działanie od podstaw. Gniazdo moli spożywczych oraz ich formy rozwojowe (larwy i poczwarki) można kontrolować za pomocą kilku strategii:

  • dokładne sprzątanie: regularnie czyść przestrzenie, w których przechowujesz żywność,
  • przechowuj produkty w szczelnie zamkniętych pojemnikach: uniemożliwi to insektom przedostanie się do wewnątrz,
  • usuwaj skażone produkty: jeżeli zauważysz obecność moli spożywczych, usuń skażoną nimi żywność,
  • stosuj pułapki na mole: działanie tego typu pułapek wykazuje różną skuteczność w całkowitym usuwaniu owadów, ale ich atutem jest to, że pozwalają na szybsze wykrycie problemu.

Wyżej wymienione działania mają raczej charakter prewencyjny. Co jeśli zauważysz dorosłe osobniki, jajka lub larwy moli spożywczych? Jak wytępić insekty w takim przypadku?

mole_spozywcze

Jak zwalczyć mole spożywcze?

W domowych warunkach mole spożywcze można zwalczyć za pomocą temperatury – wysokiej lub niskiej.

Wysoka temperatura:

Jednym ze sposobów walki z molami jest wystawienie produktów na działanie wysokiej temperatury, na przykład w piekarniku. Niestety, tego typu obróbka cieplna nie tylko zabija larwy i jajka, ale również może wpłynąć na właściwości artykułów spożywczych, więc nie zawsze jest możliwa.

Dlatego też częściej sięga się po drugą metodę, czyli…

Niska temperatura:

Mole spożywcze są wrażliwe na niskie temperatury. Przechowywanie skażonych produktów w zamrażarce przez minimum kilkadziesiąt godzin (a najlepiej kilka dni) może zabić owady w każdym stadium rozwoju – jaja, larwy i poczwarki. Należy jednak pamiętać, żeby produkty były starannie zapakowane, aby po ich zamrożeniu uniknąć wilgoci.

Samo zniszczenie moli spożywczych to jeszcze nie wszystko – należy później usunąć z nich zanieczyszczenia. Można tego łatwo dokonać za pomocą sita.

Mole spożywcze – jak się ich pozbyć: podsumowanie

Z doświadczenia wiemy, że pozbycie się moli spożywczych może stanowić wyzwanie. Zwłaszcza gdy walczy się z nimi domowymi sposobami. Walka nie jest jednak z góry przegrana, a mieszanka systematyczności, odpowiednich środków zaradczych oraz – w przypadku wystąpienia problemu z molami – niskich temperatur powinna wystarczyć.

Jeżeli jednak sytuacja jest poważniejsza, a problem trudny do pokonania, wtedy skontaktuj się z nami, bo być może do zwalczenia moli spożywczych trzeba będzie użyć cięższej artylerii, czyli bardziej zaawansowanych środków.

Udostępnij na:

Ostatnio na Blogu

Chcesz wiedzieć więcej? Na blogu czekają artykuły i ciekawostki związane z tematyką naszych działań.