Ładowanie...
Blog
Blog

Pluskwy w materacu – jak je rozpoznać i zwalczyć?

Pluskwy w materacu – jak je rozpoznać i zwalczyć?

Samo hasło „pluskwy w materacu” wywołuje u wielu osób nieprzyjemne skojarzenia. I nic dziwnego, bo te niewielkie insekty mogą być prawdziwym utrapieniem. Co więcej, oznaczają nie tylko dyskomfort fizyczny czy psychiczny, ale również zagrożenie dla zdrowia, dlatego warto wiedzieć, jak się ich pozbyć.

Zwalczanie pluskiew i innych nieproszonych gości, takich jak pchły, mrówki czy rybiki, to zawsze spore wyzwanie dla domowników, które wymaga nie tylko odpowiedniej wiedzy, ale również narzędzi lub preparatów. Tego typu żyjątka charakteryzują się sporą odpornością, więc problem może niestety nawracać.

Podpowiadamy więc, jak sprawdzić, czy w materacu są pluskwy, a jeśli okaże się, że tak, jak się ich pozbyć, dzięki czemu Twój dom będzie wolny od takich przykrych niespodzianek.

SPIS TREŚCI:

Po czym rozpoznać pluskwy w materacu?
Jak pozbyć się pluskiew z łóżka?
Podsumowanie: raz na zawsze zwalcz pluskwy w materacu!

W SKRÓCIE:

 • Pluskwy to małe insekty, które mogą zagnieździć się w materacach i obniżać jakość jego użytkowania.
 • Występowanie pluskiew można rozpoznać po niewielkich brązowych plamkach na prześcieradle lub ugryzieniach na skórze.
 • Zwalczanie pluskiew obejmuje m.in. gruntowne czyszczenie materaca lub pomoc profesjonalistów.

Po czym rozpoznać pluskwy w materacu?

Sprawdzanie, czy w materacu są pluskwy, to zadanie, przed którym żaden domownik nie chciałby stanąć. A jednak, gdy pojawią się pierwsze takie podejrzenia, warto wiedzieć, jak potwierdzić lub obalić tę tezę. Dlaczego to takie ważne? Odpowiedź jest prosta – prawidłowe rozpoznanie problemu to pierwszy krok do sukcesu w jego rozwiązaniu.

Jak więc sprawdzić, czy w materacu są pluskwy? Oto kilka podpowiedzi:

 • Ślady ugryzień na ciele – pierwszą oznaką, że coś jest nie tak, mogą być małe, czerwone ślady ukąszeń na ciele. Są one dość charakterystyczne i często występują obok siebie (w linii lub grupie).
 • Odchody pluskwy na prześcieradle – małe, ciemne kropki, które mogą przypominać krople atramentu lub drobne plamki rdzy/krwi są w rzeczywistości odchodami pluskiew.
 • Nietypowy zapach – pluskwy mogą wydzielać nietypowy, wręcz nieprzyjemny zapach, który jest najmocniej wyczuwalny w przypadku dużego nagromadzenia insektów.
 • Pluskwy lub ich skorupki – pluskwy mogą być trudne do zauważenia gołym okiem, ale przy dokładnej inspekcji można je zlokalizować w szczelinach i zakamarkach. Są małe, płaskie i mają owalny kształt, z kolei ich wylinki przypominają puste skorupki.

pluskwy_domu

Jeśli zauważysz którąkolwiek z tych oznak, zaleca się dokładniejsze przeszukanie materaca i podjęcie kroków w celu zwalczania pluskiew. Jak to zrobić prawidłowo? Wszystko zależy od stopnia zaawansowania problemu!

Jak pozbyć się pluskiew z łóżka?

Czas na najważniejsze, czyli sposoby pozbycia się pluskiew z łóżka. Na szczęście wyrzucenie materaca nie jest jedyną dostępną opcją, ponieważ są inne, mniej drastyczne. Niestety specyfika pomieszczenia – sypialni – i przeznaczenie produktu – materac – sprawiają, że kwestia jest trochę bardziej skomplikowana, bo silne środki owadobójcze mogą być także niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia. Warto mieć to uwadze nie tylko wtedy, gdy znajdziesz pluskwy w materacu dziecięcym, ale także swoim czy innego dorosłego domownika.

Jak pozbyć się pluskiew z łóżka? Oto kilka podstawowych kroków, które trzeba podjąć!

 • Dokładne sprzątanie łóżka i otoczenia – odkurzanie wszystkich zakamarków, ze szczególnym uwzględnieniem szwów i załamań, a także pranie pościeli.
 • Czyszczenie za pomocą środków owadobójczych – na rynku znajdziesz specjalne środki do zwalczania pluskiew, pamiętaj jednak, aby postępować zgodnie z instrukcją i nie stosować niesprawdzonych preparatów.
 • Zamrażanie – pluskwy giną w niskiej temperaturze, więc niektóre przedmioty, które nie mogą zostać wyczyszczone w inny sposób, można zamrozić.
 • Profesjonalna dezynsekcja – w niektórych przypadkach problemem może być na tyle zaawansowany, że jedyną opcją pozostaje pomoc profesjonalisty. Firmy DDD mają dostęp do specjalistycznych środków i metod, które zwiększają skuteczność.

Ważna uwaga na koniec – problem z pluskwami może nawracać, zwłaszcza w przypadku stosowania domowych środków, dlatego kluczowa jest regularna inspekcja łóżka i materaca, aby mieć pewność, że wszystko z nimi w porządku.

Raz na zawsze zwalcz pluskwy w materacu!

Chociaż pluskwy w materacu to z pewnością nic przyjemnego, można je skutecznie zwalczyć. Wymaga to jednak dobrego rozpoznania problemu, a także konsekwentnej i cierpliwej walki z insektami. Pamiętaj przy tym, że zapobieganie jest równie ważne jak samo zwalczanie, a regularne kontrole materaca i dbałość o czystość sypialni mogą znacząco zmniejszyć ryzyko pojawienia się tego typu nieproszonych gości.

Co jeśli Twoje dotychczasowe metody walki z insektami okazały się nieskuteczne? W takim przypadku zgłoś się do nas. Jako profesjonalna firma DDD poradzimy sobie z każdym problemem szybko i sprawnie, a Ty odzyskasz przytulną sypialnię!

Udostępnij na:

Ostatnio na Blogu

Chcesz wiedzieć więcej? Na blogu czekają artykuły i ciekawostki związane z tematyką naszych działań.