Ładowanie...
Blog
Blog

Szczury w restauracji – jak się ich pozbyć?

Szczury w restauracji – jak się ich pozbyć?

Gryzonie regularnie pojawiające się w lokalach gastronomicznych to problem, który dotyka zarówno niewielkie bary i kawiarnie, jak również luksusowe restauracje. Kwestia ta wiąże się nie tylko z przepisami bezpieczeństwa, higieny oraz komfortem pracy w danym miejscu, ale także opinią publiczną. Jak pozbyć się szczurów z restauracji, dlaczego jest to konieczne oraz jak przebiega deratyzacja w lokalach gastronomicznych?

Skąd szczury w kuchni?

Ciepłe i suche pomieszczenia z wieloma potencjalnymi kryjówkami, w których znajdują się duże ilości łatwo dostępnych artykułów spożywczych, jedzenia oraz resztek i odpadów, to wręcz idealne warunki dla gryzoni. Szczury i myszy zadomawiają się na zapleczach lokali gastronomicznych ze względu na odpowiednie warunki atmosferyczne oraz łatwą dostępność pokarmu. Nawet podczas najdokładniejszego sprzątania kuchni i pozostałych pomieszczeń użytkowych restauracji najczęściej nie zdołamy usunąć wszystkich drobinek jedzenia. Te właśnie łatwo dostępne resztki, a także nieotwarte jeszcze produkty spożywcze – zwłaszcza te zamknięte w papierowych i foliowych opakowaniach – stanowią wyjątkowo łakomy kąsek dla gryzoni wszelkiej maści.

Gryzonie w pobliżu – skutki

Dlaczego właściwie powinniśmy reagować, kiedy zauważymy ślady obecności szczurów w restauracji? Deratyzacja w lokalach gastronomicznych to istotny wymóg prawny opisany w przepisach, o czym za chwilę. Przede wszystkim jednak należy być świadomym zagrożenia, jakie niosą za sobą gryzonie. Zarówno wszystkożerne szczury, jak i myszy, poza wyjadaniem zapasów i zanieczyszczeniem ich odchodami przenoszą niektóre choroby, które są szkodliwe dla człowieka. Są to m.in.:

  • tyfus plamisty
  • histoplazmoza
  • tularemia
  • gorączka szczurza
  • dur brzuszny.

Sczury w restauracji

Jeśli szczury są niechcianymi gośćmi w domu lub mieszkaniu, na nieprzyjemne skutki ich bytowania narażeni są głównie stali domownicy. Jeśli jednak pojawią się w lokalu, jako jego właściciele lub pracownicy narażamy na niebezpieczeństwo nie tylko siebie, ale również wszystkich jego klientów. Poza roznoszeniem chorób szczury mogą uszkadzać także instalacje w budynku, jak również elementy elewacji i pozostałych jego elementów, co na dłuższą metę zdecydowanie wpłynie na komfort oraz bezpieczeństwo użytkowania lokalu.

Deratyzacja – przepisy

Formalnie zasady postępowania związane z obowiązkiem deratyzacji lokali użytkowych określają konkretne przepisy prawne obowiązujące w danym mieście. Niezależnie jednak od miejsca prowadzenia lokalu, jego właściciele są jednoznacznie zobowiązani do aktywnego zwalczania gryzoni, jak również zapobiegania ich pojawieniu się. Przepisy często nie precyzują, czy deratyzację powinien wykonać samodzielnie właściciel, czy też zlecić zadanie podwykonawcy. Praktyka pokazuje jednak, że najbardziej opłacalną formą zwalczania szczurów i myszy w restauracjach oraz podobnych lokalach gastronomicznych jest zlecenie deratyzacji profesjonalnej firmie.

Szczury w restauracji

Jak przebiega deratyzacja w lokalach gastronomicznych?

Powierzając to zadanie wyspecjalizowanej firmie, możemy liczyć na ich doświadczenie i w spokoju zająć się swoimi obowiązkami. Jeśli starannie wybierzemy wykonawcę usługi, deratyzacja zostanie przeprowadzona sprawnie i skutecznie, z zachowaniem wszelkich zasad BHP. Działania deratyzacyjne zawsze powinny rozpocząć się od inspekcji w celu określenia skali problemu i odpowiedniego dobrania metody działania. Następny krok to zabezpieczenie terenu poprzez wydzielenie konkretnych stref i przystąpienie do działania. Kolejnym ważnym etapem jest analiza skuteczności wybranej metody oraz sporządzenie dokumentacji i raportu, które to będą niezbędne w sytuacji zewnętrznej kontroli lub kolejnej deratyzacji.

Jak zabezpieczyć restaurację przed gryzoniami?

Jak widać, profesjonalna ochrona lokalu gastronomicznego przed gryzoniami to istotna kwestia. Samodzielna profilaktyka może jednak pozwolić skutecznie ograniczyć rozprzestrzenianie się szczurów, a więc zaoszczędzić nie tylko pieniądze i czas, ale również bezpieczeństwo. Jeśli to konieczne, oddaj sprawę w ręce profesjonalistów. Jeśli jednak chciałbyś przeciwdziałać na własną rękę, jest kilka rzeczy, o które możesz zadbać.

  1. Przechowuj produkty spożywcze w szczelnie zamkniętych opakowaniach wielokrotnego użytku.
  2. Na bieżąco wynoś do kontenera niewykorzystane resztki jedzenia.
  3. Unikaj wystawiania resztek jedzenia bezdomnym zwierzętom na zapleczu.
  4. Uszczelnij wszystkie dziury i szpary, którymi gryzonie mogłyby przedostać się do pomieszczeń z zewnątrz.

Szczury w restauracji

Możesz także regularnie kontrolować lokal pod kątem obecności szczurów i myszy. Jakie sygnały powinny cię zaniepokoić? Nadgryzione opakowania, znalezione odchody, plamy moczu, charakterystyczny, nieprzyjemny zapach nocne odgłosy oraz ślady zębów. Niestety łatwo jednak przeoczyć pierwsze oznaki obecności szczurów w restauracji. Jeśli nie masz pewności, czy twój lokal jest wolny od gryzoni, nie wahaj się skorzystać z wiedzy i doświadczenia ekspertów.

Udostępnij na:

Ostatnio na Blogu

Chcesz wiedzieć więcej? Na blogu czekają artykuły i ciekawostki związane z tematyką naszych działań.