Usługi dezynfekcyjne służą odkażaniu miejsc publicznych i prywatnych, które mogą być lub były narażone na działanie mikroorganizmów. Kiedy jednak warto rozważyć skorzystanie z usług firmy DDD? Jak przygotować się do zabiegu i co trzeba wiedzieć o samym procesie dezynfekcji?
Dezynfekcję stosuje się nierzadko po osobie zmarłej, łącząc ją często z dezodoryzacją czy ozonowaniem. W warunkach domowych ten zabieg może być także przeprowadzony po osobie ciężko chorej, która mogła przenieść szkodliwe mikroorganizmy do otoczenia.
Zabieg dezynfekcji jest popularny w obiektach przemysłu farmaceutycznego, w branży spożywczej, w gastronomii, hotelach, a także w przedszkolach, żłobkach, szkołach czy obiektach handlowych i logistycznych.
Dezynfekcję można podzielić na wiele sposobów, jednak my stosujemy podział na dezynfekcję zapobiegawczą i ogniskową. Pierwsza z nich jest stosowana w miejscach narażonych na obecność drobnoustrojów, a druga w przypadku wystąpienia już czynników, które zapoczątkowały obecność szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów.
Niekoniecznie. Dezynfekcja może dotyczyć nawet studni i sieci wodociągowych, klimatyzacji czy zsypów, dlatego zawsze określamy indywidualnie metodę czynności i ich zakres.
Nie. Usługa dezynfekcyjna niszczy środkami chemicznymi lub fizycznymi drobnoustroje, dezynsekcja niszczy pluskwy.
Dezynsekcja niszczy bakterie, wirusy, grzyby, pleśń oraz alergeny w pomieszczeniach, urządzeniach czy w instalacjach.
Nie przeprowadza się dezynfekcji pluskiew.
Dezynfekcja a dezynsekcja – różnica jest znacząca, choć często mylona przez osoby szukające pomocy w walce z różnego typu szkodnikami czy owadami. Dezynsekcja polega na tępieniu owadów i ich larw, takich jak muchy, pchły, wszy, karaluchy czy pluskwy ze względów gospodarczych i sanitarnych. Dezynfekcja to nic innego jak odkażanie, czyli działania mające na celu zniszczenie drobnoustrojów i ich przetrwalników. Z pojęciem wiążą się także takie określenia jak sterylizacja, sanitaryzacja i antyseptyka.
Dezynfekcja pomieszczeń i jej przebieg zależy w znacznym stopniu od wybranej metody.
Nie przygotowujemy mieszkania do dezynfekcji poza metodą ozonowania, gdyż jest to specjalistyczny zabieg. W tym przypadku należy wynieść rośliny, wyprowadzić zwierzęta i uszczelnić pomieszczenie. Warto także usunąć drogocenne przedmioty, gdyż ozonowanie może wywoływać ich starzenie się. Na czas ozonowania należy opuścić mieszkanie – można do niego wrócić po skontrolowaniu stężenia ozonu. Zaraz po tym należy dokładnie je wywietrzyć.
Ozonowanie jako dezynfekcja jest chętnie wybierana ze względu ekologiczność i bezpieczeństwo dla środowiska oraz otoczenia. Dzięki niemu można usunąć roztocz kurzu domowego i alergeny, zneutralizować zapachy, zlikwidować zagrzybienia ścian. Ozonowanie stosuje się także w branży medycznej – do odkażania sali chorych, urządzeń, izolatek oraz innych miejsc. Jest ono używane do odkażania klimatyzacji, basenów, wody pitej, czy w ogrodnictwie itd.
W przeciwieństwie do dezynsekcji, która powinna być przeprowadzona na większym obszarze, dezynfekcję można przeprowadzić ogniskowo, miejscowo.
Wszystko zależy od zastosowanej metody – niektóre z nich są zupełnie bezpieczne, w przypadku innych należy zachować ostrożność i postępować zgodnie z zaleceniami.
Potrzebujesz przeprowadzić odkażenie w domu lub w innym budynku czy pomieszczeniu? 600 443 462 – zadzwoń do nas i zamów usługi dezynfekcyjne bądź zasięgnij dodatkowych informacji.