Ładowanie...
Blog
Blog

Dezynfekcja po koronawirusie – kiedy warto skorzystać?

Dezynfekcja po koronawirusie – kiedy warto skorzystać?

Koronawirus jest od kilku miesięcy stałym problemem dla wielu instytucji, a także dla osób prywatnych. Wciąż rosnąca liczba zachorowań sprawia, że musimy przestrzegać reżimu sanitarnego, by ograniczyć jego rozprzestrzenianie. Jak powinna wyglądać dezynfekcja po koronawirusie, jeśli wykryto go wśród pracownika w biurze, w przedszkolu, w hotelu czy w restauracji? Na czym polega skuteczne odkażanie pomieszczeń, które pozwoli zatrzymać śmiercionośny wirus?

SARS-CoV-2 – jak długo utrzymuje się na powierzchniach i czym grozi

Kilka miesięcy temu cały świat obiegła informacja o tajemniczym wirusie z chińskiego miasta Wuhan, który bardzo szybko rozprzestrzenił się po całym globie. Zalicza się on do grupy koronawirusów, które wywołują ostrą chorobę zakaźną układu oddechowego. Światowa Organizacja Zdrowia na podstawie danych z 3 marca 2020 roku wydała oświadczenie o śmiertelności na poziomie 3,4%, a 11 marca 2020 uznano COVID-19 za pandemię. Do końca kwietnia 2020 roku stwierdzono już kilka milionów zachorowań.

Podstawowe objawy koronawirusa to suchy kaszel, wysoka gorączka i znaczne osłabienie, jednak z czasem naukowcy dodają do listy kolejne pozycje. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, zazwyczaj poprzez kaszel bądź kichanie. Choroba wylęga się w ciągu 2 do 14 dni, choć niektóre z osób przechodzą ją zupełnie bezobjawowo. Co ważne, osoby chore mogą zarażać nawet 24-48 godzin przed wystąpieniem objawów. Jak długo jednak koronawirus utrzymuje się na powierzchniach? Światowa Organizacja Zdrowia przyznaje, że jest to zależne od wilgotności, temperatury i rodzaju materiału. Na jednej powierzchni wirus utrzyma się kilka godzin, na innej nawet kilka dni (podaje się do 9, niekiedy do 13 dni), a w powietrzu może unosić się do 3 godzin. Najbardziej narażone są osoby starsze i cierpiące na wieloletnie choroby.

COVID-19 – jak zapobiegać koronawirusowi

Jak zapobiegać przenoszeniu się COVID-19:

  • często myj ręce – wodą z mydłem bądź dezynfekuj je preparatem na bazie alkoholu (min 60-70%);
  • nie dotykaj twarzy – koronawirus poprzez dotyk może dotrzeć do oczu, nosa i ust, powodując zarażenie;
  • zachowaj bezpieczną odległość – zadbaj o dystans społeczny 1-2 m;
  • dezynfekuj powierzchnie, z których korzystasz – miejsca, jak i przedmioty, z których często korzystamy, powinny być regularnie odkażane, dezynfekcja powierzchni jest kluczowa;
  • zadbaj o siebie – odżywiaj się zdrowo, wysypiaj się, odłóż używki, zażywaj witaminę D3 i dbaj o nawodnianie organizmu;
  • stosuj zasady higieny podczas kichania i kaszlu – zakrywaj usta zgiętym łokciem, ewentualnie chusteczką.

Co to dezynfekcja i jakie ma znaczenie

Usługa dezynfekcji po koronawirusie jest konieczna w przypadku wielu branż. Miejsca, które muszą być higieniczne i czyste to m.in. biura firmowe, sale konferencyjne, urzędy i sądy, budynki opieki weterynaryjnej i zdrowotnej, salony urody, fryzjerskie, SPA, obiekty przemysłu spożywczego, przedszkola, uczelnie oraz wiele innych. Dezynfekcja hoteli i pensjonatów jest konieczna, by zagwarantować bezpieczny pobyt gościom. Podobnie w przypadku miejsc pracy – jeśli pracownicy wracają do biura, warto zadbać o jego oczyszczenie, a jeśli wykryto przypadek COVID-19, jak najszybciej zamówić usługi specjalistów. Dezynfekcja hal produkcyjnych, magazynów, środków transportu może uratować niejedno życie.

Dezynfekcja pomieszczeń z wirusów i bakterii zwalcza wszystkie groźne mikroorganizmy, w tym COVID-19. Jest to zabieg likwidujący również grzyby, pierwotniaki i drobnoustroje. Dezynfekcja pomieszczeń jest stosowana zapobiegawczo i ogniskowo – co oznacza, że można zamówić usługi DDD, by doświadczona firma odkaziła przestrzeń narażoną na działanie SARS-CoV-2, a także wtedy, gdy jest on już obecny z powodu nosiciela.

Dezynfekcja koronawirusa może być przeprowadzana na wiele sposobów – od odkażania powietrza i powierzchni za pomocą ozonu, poprzez dezynfekcję np. metodą opryskową, natryskową i zamgławianie, ULV. Ozonowanie jest ekologiczną dezynfekcją, która jest zalecana m.in. przez Głównego Inspektora Sanitarnego. Dezynfekcja miejsca pracy jest zawsze wykonywana w sposób sumienny przez specjalistów, dopasowana do zaistniałej sytuacji.

Dezynfekcja budynków po koronawirusie dotyczy także osób prywatnych – jeśli zachorowaliśmy, przechodząc kwarantannę w domu, należy go odkazić. Można dokonać tego na własną rękę, jednak nigdy nie będziemy mieli 100% pewności skuteczności. Koronawirus – skuteczna dezynfekcja wymaga nie tylko wyprania odzieży, pościeli w wysokiej temperaturze, ale również odkażenia powierzchni, z którymi miał styczność chory. Warto rozważyć zabieg wykonany przez firmę DDD, który zapewni większe poczucie bezpieczeństwa.

Dezynfekcja a szerzenie się chorób

Dezynfekcja biura i innych pomieszczeń jest na ten moment jedyną skuteczną metodą likwidowania wirusów, bakterii, w tym groźnego COVID-19, który według prognoz może „zostać” z nami nawet przez kilka najbliższych lat. Zachęcamy do kontaktu – udzielimy odpowiedzi na pytania oraz pomożemy odkazić pomieszczenia.

 
Udostępnij na:

Ostatnio na Blogu

Chcesz wiedzieć więcej? Na blogu czekają artykuły i ciekawostki związane z tematyką naszych działań.