Ładowanie...
Blog
Blog

Ozonowanie w domu i w mieszkaniu

Ozonowanie w domu i w mieszkaniu

Ozonowanie jest stosowanym powszechnie sposobem dezynfekcji, które może odbyć się także w domach i w mieszkaniach. Czy jest to zabieg bezpieczny i na czym on właściwie polega? Dowiedzcie się, czy ozonowanie to to samo do odgrzybianie, co daje zastosowanie tego zabiegu po pożarze, zalaniu i innych przykrych okolicznościach, które mogą spotkać każdego z nas.

Ozon – bezpieczny czy niebezpieczny?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy ozonowanie jest bezpieczne. Jest – o ile zostanie przeprowadzone przez wykwalifikowanych specjalistów z firmy DDD, którzy znają nie tylko wszelkie procedury, dysponują odpowiednim sprzętem, ale również wieloletnim doświadczeniem i wiedzą.

Czym jednak jest ozon i na jakiej zasadzie działa? Ozon jest określany jako aktywny tlen – jest gazem, którego cząsteczka składa się z trzech atomów tlenu zamiast dwóch. Jest to gaz niestabilny, jednak jednocześnie silny środek dezynfekujący, który utlenia roztocza, wirusy, bakterie i różne związki chemiczne. Ozon wchodzi w reakcję chemiczną z zanieczyszczeniami unoszącymi się w powietrzu, rozkłada je, a następnie sam samoczynnie rozpada się w tlen, będąc przyjaznym dla środowiska.

Ozonowanie ścian i całego mieszkania to nic innego jak ekologiczna dezynfekcja, pomagająca pozbyć się drobnoustrojów chorobowych, roztoczy, wirusów, pleśni a nawet pcheł oraz mrówek.

Pomimo tego ozonowanie domu lub mieszkania może przynieść przykre skutki, jeśli nie zostaną zachowane odpowiednie procedury. Ozon to gaz drażniący, który wywołuje uszkodzenie błon biologicznych, wstrzymuje oddychanie wewnątrzkomórkowe. Najwyższe dopuszczalne stężenie w miejscu pracy wynosi 0,1 mg/m3, a większe stężenie w granicach 9-20 mg/m3 prowadzi nawet do zgonu. Stąd stosuje się go niekiedy w formie zabiegu deratyzacji. Objawami podrażnienia ozonem są kaszel, senność, drapanie w gardle. Pomimo tego jest on powszechnie używany do dezynfekcji wody i pełni istotną rolę w pochłanianiu części promieniowania ultrafioletowego dochodzącego do Ziemi.

Ozonowanie mieszkania – kiedy będzie potrzebne?

Ozonowanie wnętrza dokonuje się przede wszystkim po to, żeby usunąć przykre, nieprzyjemne zapachy takie jak dym tytoniowy, zapach farb i inne, a także zniszczyć wirusy, bakterie czy grzyby. Należy jedynie pamiętać o tym, że ozonowanie oczyszcza powietrze, ale jeśli nie usuniemy przyczyn przykrego zapachu, to ponownie powróci.

Jest to zabieg polecany po zalaniu mieszkania, a także po pożarze. Dzięki temu usuniemy zapach dymu zaabsorbowany przez meble i wyposażenie. Ozonowanie po pożarze to konieczność, jeśli chcemy przywrócić przyjemny zapach we wnętrzu – niekiedy szkody są tak znaczne, że zaleca się zastosowanie specjalnego programu utrzymującego ozon we wnętrzach nawet do 24 h.

Ozonowanie a odgrzybianie

Ozonowanie grzyba staje się popularną alternatywą do stosowanych preparatów chemicznych. Mowa jednak o odgrzybianiu klimatyzacji, a nie mieszkania czy domu. Oczywiście ozon można zastosować do zwalczania grzybów na ścianach i powinien sobie z nimi świetnie poradzić, ale ponownie – pamiętajmy o przyczynie. Jeśli grzyb ciągle się odnawia, należy najpierw usunąć problem, a dopiero potem przeprowadzić zabieg.

Polecane jest również ozonowanie po zalaniu, niezależnie czy przyczyną była ulewa, pęknięta rura lub inne okoliczności. Zabieg pomoże wysuszyć każdy element w mieszkaniu, zmniejszając wilgoć wywołującą rozwój grzybów. Dodatkowo zalany budynek wydziela nieprzyjemny zapach, który ozon doskonale usunie.

Jak przebiega ozonowanie

Ozonowanie jest przeprowadzane po uprzednim przygotowaniu mieszkania. Należy usunąć wszelkie wartościowe przedmioty, gdyż gaz powoduje przyspieszone starzenie, a następnie uszczelnić pomieszczenia. Opuszczamy je na czas zabiegu, a specjaliści ustawiają specjalne generatory ozonu, kontrolując przez cały czas poziom stężenia gazu. Po przeprowadzonym zabiegu wietrzymy wnętrza przez około 30 minut, by można było w nich przebywać bezpiecznie, bez obaw o zatrucie.

Ozonowanie na wiele problemów

Ozon wyróżnia się bardzo szerokim zastosowaniem – od dezynfekcji basenów, szpitali, aż po usuwanie brzydkich zapachów w domu, wirusów, bakterii i odgrzybianie. Jeśli chcą Państwo skorzystać z tej usługi bądź dowiedzieć się o niej więcej, zapraszamy do kontaktu – 600 443 462.

 
Udostępnij na:

Ostatnio na Blogu

Chcesz wiedzieć więcej? Na blogu czekają artykuły i ciekawostki związane z tematyką naszych działań.