Ładowanie...
Blog
Blog

Ozonowanie – sposób na zdrowie

Ozonowanie – sposób na zdrowie

Ozonowanie jest naturalnym, niezwykle skutecznym i szybkim sposobem na oczyszczenie powietrza i powierzchni poprzez proces utleniania, bez użycia środków chemicznych. Po wykonaniu zabiegu ozonowania powietrze w pomieszczeniach staje się czyste i wolne od wszelkich patogenów. Powietrze dobrej jakości i ozon mają bardzo pozytywny wpływ na samopoczucie i zdrowie, dlatego też zabieg ozonowania staje się coraz popularniejszy. Co daje ozonowanie pomieszczeń, na czym polega i czy jest ryzyko zatrucia ozonem?

Pozytywny wpływ ozonowania na zdrowie

Ozon dzięki aseptycznym i toksycznym właściwościom odkaża i odświeża powietrze, a także znacząco poprawia jego jakość. Całkowicie eliminuje z pomieszczeń bakterie, wirusy, grzyby i roztocza, a także nieprzyjemne zapachy zarówno pochodzenia organicznego, jak i nieorganicznego. Wysoka jakość czystego powietrza bez chorobotwórczych drobnoustrojów przyczynia się pozytywnie do zdrowia, ale i do samopoczucia osób przebywających w danym pomieszczeniu. Działanie ozonowania i wpływ ozonu na człowieka jest pozytywny, także dla alergików, ponieważ skutecznie oczyszcza powietrze z alergenów. Ozonowanie pomieszczeń ma działanie:

 • bakteriobójcze
 • wirusobójcze
 • pleśniobójcze
 • grzybobójcze

Istnieje bardzo małe ryzyko zatrucia ozonem, objawy zazwyczaj ustępują bardzo szybko, jednak należy pamiętać że w dużych dawkach ozon jest gazem trującym, dlatego najlepiej zlecić ozonowanie profesjonalnej firmie. W odpowiednich stężeniach wpływ ozonu na człowieka jest całkowicie neutralny.

Higiena i czystość w mieszkaniach i gabinetach

Ozonowanie mieszkania czy też innych budynków jest zabiegiem w pełni bezpiecznym zarówno dla ludzi, jak i dla środowiska. Co daje ozonowanie pomieszczeń? Jest to niezwykle szybka i efektywna metoda na pozbycie się z powietrza i różnych powierzchni niechcianych bakterii i wirusów. Jest to także bardzo skuteczny sposób dezodoryzacji i eliminacji przykrych i trudnych do usunięcia zapachów, takich jak np. woń spalenizny i papierosów, stęchlizny i zapachu po procesach rozkładu, nieczystości odzwierzęcych czy też substancji chemicznych takich jak farby, kleje i lakiery. Ozonowanie skutecznie niszczy pleśnie, grzyby i roztocza. Proces ten, zwany deakaryzacją, może być szczególnie ważny w sytuacji oczyszczenia wnętrz po zalaniach lub powodziach, pożarach, czy też po wycieku substancji toksycznych. Skuteczność ozonowania w oczyszczaniu powietrza wynika także z tego, że jako gaz jest w stanie dotrzeć wszędzie, czyli w każde miejsce, w którym jest powietrze. Dzięki temu dociera on także w trudno dostępne miejsca takie jak przewody wentylacyjne, wszystkie szczeliny i zakamarki w podłogach i sufitach, odpływy i rury.

Oczyszczanie powietrza ozonem może być stosowane w lokalach i budynkach mieszkalnych, publicznych, obiektach hotelowych, placówkach zdrowia, salonach kosmetycznych, zakładach przetwórstwa żywności, magazynach, kuchniach i lokalach gastronomicznych, samochodach i innych obiektach. Proces taki trwa od godziny do kilkunastu godzin, w zależności od potrzeb danej sytuacji. Pomieszczczenie jest najpierw oczyszczane ze zbędnych przedmiotów, które mogłyby ulec zniszczeniu pod wpływem ozonu (np. kwiaty). Po wykonanym procesie ozonowania pomieszczenie jest wietrzone, następnie oddane do użytku bezpieczne i sterylne, po osiągnięciu odpowiedniego poziomu stężenia poniżej szkodliwości ozonu dla człowieka (0,1 ppm).

Niebezpieczeństwo samodzielnego ozonowania mieszkania

Pozytywny wpływ ozonu na zdrowie jest coraz szerzej znany, dlatego też na rynku pojawia się coraz więcej dostępnych urządzeń do samodzielnego ozonowania pomieszczeń – tzw. generatorów ozonu. Rozwiązanie to niesie jednak za sobą pewne niebezpieczeństwo zatrucia ozonem, powodujące objawy, które mogą być nie tylko nieprzyjemne, ale i niebezpieczne dla zdrowia. W sytuacji zatrucia ozonem organizm człowieka broni się przed przedostającą się do płuc zbyt dużą ilością ozonu zmniejszając ilość wdychanego tlenu, co w konsekwencji przyczyniać się może do nasilenia chorób układu krążenia. Choć szkodliwość ozonu dla człowieka występuje tylko w bardzo wysokim stężeniu lub gdy jest wdychany przez dłuższy okres czasu, nie należy bagatelizować ryzyka zatrucia. Możliwe objawy zatrucia ozonem to m.in.:

 • duszność
 • łzawienie oczu
 • zaburzenia widzenia
 • senność
 • ból głowy
 • zawroty głowy
 • dezorientacja
 • nieregularny oddech
 • spadek ciśnienia tętniczego krwi
 • zwolnienie akcji serca

Odpowiednie stężenia nie niosą ze sobą jakiegokolwiek ryzyka niebezpieczeństwa i szkodliwości ozonu dla człowieka, dlatego rekomendujemy korzystanie z usług ozonowania wykonywanych przez profesjonalne firmy. Dzięki temu powietrze zostanie oczyszczone w sposób skuteczny i bezpieczny, bez jakichkolwiek obaw o zdrowie i ryzyka zatrucia ozonem.

 

Jeśli zależy Ci na sterylnie oczyszczonym wnętrzu i powietrzu wysokiej jakości, to ozonowanie będzie najlepszym rozwiązaniem. Jeśli nie przeprowadzasz procesu samodzielnie i zachowasz wszystkie środki bezpieczeństwa, nie ma ryzyka objawów zatrucia ozonem. Pamiętaj, że przebywanie w zainfekowanej przestrzeni jest bardziej niebezpieczne dla Twojego zdrowia i może przyczyniać się do rozwoju chorób np. układu oddechowego, dlatego nie zwlekaj, i zgłoś się do nas. Przeprowadzamy profesjonalne ozonowanie dowolnych pomieszczeń zleconych przez klientów, w tym mieszkań, powierzchni biurowych i magazynowych. Proces ozonowania przeprowadzą przeszkolone i doświadczone osoby, więc nie musisz się obawiać szkodliwości ozonu.

 
Udostępnij na:

Ostatnio na Blogu

Chcesz wiedzieć więcej? Na blogu czekają artykuły i ciekawostki związane z tematyką naszych działań.