Ładowanie...
Blog
Blog

Co to jest fumigacja i kiedy możesz jej potrzebować

Co to jest fumigacja i kiedy możesz jej potrzebować

Prowadzisz przedsiębiorstwo i chcesz pozbyć się szkodników? A może zakładasz firmę transportową i z przepisów wynika, że musisz przeprowadzić fumigację? Zobacz na czym polega ten zabieg i w jakich branżach jest najczęściej wykorzystywany. Dowiedz się również, czy jest on bezpieczny dla ludzi oraz kto może go wykonać.

Fumigacja – co to jest

Fumigacja jest sposobem na zwalczanie szkodników takich jak owady i gryzonie za pomocą różnorodnych metod. Substancje stosowane przez specjalistów są nazywane fumigantami. Dawniej używano przede wszystkim bromku metylu (nadal stosowany w niektórych krajach), jednak ze względu na jego szkodliwość dla środowiska został w wielu krajach zastąpiony fosforowodorem. Zwalczanie szkodników może być przeprowadzone za pomocą gazu, pary oraz dymu.

Na czym polega fumigacja? Przede wszystkim likwiduje ona szkodniki w drewnie, jednak niekiedy stosuje się ją również w innych sytuacjach. Fumigacja drewna jest zazwyczaj przeprowadzana poprzez namiotowanie (druga metoda jest nazywana segmentową). Polega ono na tym, że np. do silosu wtłacza się fumigator pod ciśnieniem. W przypadku osób indywidualnych, stosuje się zazwyczaj małe elektrofumigatory emitujące opary środków owadobójczych i gryzoniobójczych. Skuteczna i polecana jest m.in. fumigacja na krety, która pozwala skutecznie pozbyć się szkodników niszczących ogród czy uprawy.

Fumigacja drewna i produktów drewnopochodnych

Prawo transportowe wymaga stosowania fumigacji drewna i opakowań drewnianych takich jak palety, skrzynie czy bębny kablowe poza granicami Unii Europejskiej i w przypadku jej wybranych członków. Jest to spowodowane względami bezpieczeństwa, by zatrzymać rozprzestrzenianie się szkodników pod postacią jajeczek, zarodników i nasion. Każdy zdezynfekowany materiał ma wypalony znak IPPC wraz z informacją o sposobie fumigacji:

 • DB – drewno poddane mechanicznej obróbce w celu usunięcia pozostałości kory drzewnej;
 • MB – poddane gazowaniu bromkiem metylu;
 • HT – wysuszone komorowo według określonych procedur.

Co istotne, fumigacja nie musi obejmować sklejek, kartonów i innych materiałów z przetworzonego drewna (nie jest wymagana). Te zabiegi stosuje się nie tylko w firmach transportowych ale np. w prywatnych domach czy w obiektach sakralnych z drewna, zwalczając niszczące je szkodniki. Fumigacja może być także pomocna w przypadku dachów drewnianych, domków oraz innych obiektów wykonanych z tego materiału.

Czy fumigacja jest bezpieczna? Tak, nie stwarza ona zagrożenia dla ludzi ani dla środowiska (przy wykluczeniu bromku metylu), dlatego jest stosowana na szeroką skalę, wykazując dużą skuteczność. Ważne jest jednak to, że musi być przeprowadzona przez wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów, gdyż w innym przypadku może stanowić duże zagrożenie.

Co podlega fumigacji

Drewno nie jest jedynym materiałem, który poddaje się fumigacji. Można ją stosować w wielu branżach:

 • eksport – fumigacja kontenera i naczep samochodowych;
 • rolnictwo – fumigacja zboża, silosów czy ziarna – np. zwalczanie wołka zbożowego;
 • ogrodnictwo – fumigacja gleby – np. zwalczanie kretów;
 • przetwórstwo – zwalczanie szkodników na terenie zakładów przetwórstwa żywności;
 • archiwizacja – fumigacja archiwów i pomieszczeń, w których przechowuje się dokumentację.

Fumigacja jest również używana jako metoda na skuteczne odszczurzanie, stanowiąc alternatywę dla dezynfekcji i dezynsekcji. Niestety w tym przypadku zachodzi duża szkodliwość, a specyfika procesu jest niebezpieczna oraz skomplikowana.

NAJCZĘŚCIEJ WYKONYWANE FUMIGACJE

Fumigacja jest procesem, który ma na celu zwalczanie różnego rodzaju szkodników znajdujących się w drewnie czy zbożach. Należy pamiętać, że fumigacja przeprowadzana przez specjalistów jest bardzo skuteczna, dlatego wykorzystuje się ją w wielu sytuacjach.

 • Fumigowanie palet – fumigacja palet polega na rozpyleniu środka owadobójczego na umieszczone w komorze drewniane palety. Aby wzmocnić ten proces, bardzo często przed samą fumigacją, palety poddaje się obróbce termicznej (suszeniu) przez 30 minut w temperaturze 56 stopni Celsjusza. Następnie rozpyla się gaz, który dostaje się nawet do najmniejszych szczelin, aby wyeliminować żyjące w palecie organizmy. Całość trwa minimum 16 godzin.
 • Fumigacja zboża – jest to proces, którego celem jest wyeliminowanie szkodników z zebranych zbóż. Do jego przeprowadzenia używa się odpowiednio dobranych środków chemicznych i w formie gazu (lub dymu czy pary) wprowadza się do magazynów lub silosów. Jest to skuteczna metoda zwalczania owadów czy gryzoni, ponieważ cząsteczki gazu mieszają się z powietrzem i szybko penetrują zboże bez jego uszkodzeń czy strat.
 • Fumigacja dokumentów – przez termin fumigacja dokumentów rozumie się m.in. usuwanie grzybów i odpleśnianie, co pozwala na przedłużenie żywotności archiwów. Cały proces odbywa się w warunkach obniżonego ciśnienia, czyli w próżni, w specjalnych komorach fumigacyjnych. Nie wpływa to na wygląd dokumentów czy ich stan techniczny, a cały proces może potrwać nawet do 7 dni.
 • Fumigacja mebli – podobnie jak w przypadku dokumentów, fumigacji mogą zostać poddane również meble. Zapobiega to rozwojowi szkodników zagrażających nie tylko technicznym aspektom foteli czy łóżek (np. zniszczeniu przez korniki), ale również zdrowiu ich użytkowników.
 • Fumigacja domu – polega na pozbyciu się szkodników ze wszystkich drewnianych elementów naszego domu np. konstrukcji dachu. Proces ten dzieli się na 3 etapy (zabezpieczanie domu, fumigacja i rozgazowanie) i może potrwać od 7 do 14 dni. Cala metoda jest bezpieczna dla każdego elementu domu i nie powoduje jego uszkodzenia.
 • Fumigacja kościoła – obiekty sakralne, które powstały wiele lat temu, ze względu na wykorzystane do ich budowy materiały, są szczególnie narażone na inwazję szkodników drewna (zwanych kornikami). Fumigacja kościołów pomaga w pozbyciu się wszelkich niechcianych owadów i gryzoni, ale jest całkowicie bezpieczna dla wnętrz, które bardzo często wiążą się z historią całego budynku.

Fumigacja pod kontrolą

Fumigacja jest usługą znaną przede wszystkim przedsiębiorcom, jednak mogą z niej skorzystać także osoby indywidualne mające problem ze szkodnikami, które opanowały domek letniskowy czy kretami w ogrodzie. Jeśli potrzebują Państwo usług wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów, zachęcamy do kontaktu – 600 443 462 – przeprowadzimy wszystkie czynności bezpiecznie i zgodnie z przepisami.

 
Udostępnij na:

FAQ

Masz wątpliwości lub pytania dotyczące usług DDD? Zobacz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Fumigacja nie stwarza żadnego niebezpieczeństwa dla ludzi ani dla środowiska naturalnego (poza bromkiem metylu), jeśli jest przeprowadzana przez doświadczonych i wykwalifikowanych specjalistów.

Fumigacja palet jest najczęściej przeprowadzana na dwa sposoby – z pomocą obróbki cieplnej lub dezynfekcji gazowej. Pierwszy sposób polega na ogrzaniu palety do temperatury min. 50 stopni C przez okres 30 minut, dzięki czemu zostaje ona zdezynfekowana. Dezynfekcja gazowa polega na wprowadzeniu gazu do izolowanego pojemnika z paletą. Dawniej stosowano bromek metylu, jednak znowelizowane w 2010 roku przepisy ograniczyły stosowanie tego środka.

Metoda fumigacji jest zawsze dobierana do rodzaju szkodnika, materiału i obowiązujących przepisów. Dlatego inaczej będzie wyglądał proces fumigacji palet, a inaczej np. kretów – sposób walki ze szkodnikami warto powierzyć specjalistom.

Fumigacja eksportowa to skuteczny proces zwalczania szkodników z pomocą substancji chemicznych. Dotyczy ona szczególnie drewna używanego w transporcie międzynarodowym, które musi spełnić wymagania standardu fumigacji ISPM 15. Fumigacja ma chronić żywe drzewa przed szkodnikami. ISPM 15 to International Standard for Phytosanitary Measure regulujący używanie drewnianych opakowań podczas międzynarodowej wymiany handlowej.

Fumigacja kontenera to zwalczanie z pomocą substancji chemicznych szkodników. Zabieg jest niezbędny podczas transportu towarów między krajami – w niektórych przypadkach wymaga się nawet okazania świadectwa z przeprowadzonych zabiegów. Dzięki temu eliminuje się ryzyko przedostania się szkodników na dany obszar. Fumigacji poddaje się nawet żywność przewożoną kontenerami lub stosuje alternatywne metody.

Fumigacja zboża określana także jako gazowanie zboża pomaga usunąć szkodniki takie jak owady i gryzonie, które zagrażają zbiorom. Szkodniki zbożowo-mączne są zwykle usuwane fosforowodorem/fosforanem (gaz), który szybko penetruje zboże i skutecznie niszczy wołka zbożowego, trojszyka, rozkruszka, omacnicę spichrzankę i inne. Fumigacja zboża może zostać przeprowadzona w silosach, w magazynach płaskich i w innych miejscach, nie tylko niszcząc szkodniki, ale także zapobiegając ich dalszemu namnażaniu.

Ostatnio na Blogu

Chcesz wiedzieć więcej? Na blogu czekają artykuły i ciekawostki związane z tematyką naszych działań.