Ładowanie...
Blog
Blog

Jak usunąć przykry zapach z domu?

Jak usunąć przykry zapach z domu?

Jeśli po przekroczeniu progu pierwszym, na co zwracamy uwagę, jest nieprzyjemny zapach w domu, trudno wymagać, byśmy docenili wystrój wnętrza, wyposażenie lub metraż. Zapach to w końcu jeden z naszych podstawowych zmysłów i w dużej mierze determinuje nasze postrzeganie rzeczywistości. Dom natomiast jest miejscem, w którym spędzamy sporo czasu i w którym powstaje wiele różnych zapachów – zarówno miłych, jak i tych mniej przyjemnych, które potrafią utrzymywać się naprawdę długo. Jak sprawnie się ich pozbyć?

Znajdź źródło nieprzyjemnego zapachu

Nie ma mowy o wyeliminowaniu uciążliwego zapachu bez zlokalizowania jego źródła. Zazwyczaj usuwanie nieprzyjemnych zapachów z mieszkania to przede wszystkim szybkie i skuteczne znalezienie źródła problemu. Powody mogą być rozmaite: od jednorazowych wypadków, na których skutek produkty spożywcze lądują na dywanie i nie zostają natychmiast posprzątane, przez naszych czworonożnych pupili, po bardziej długotrwałe problemy, jak chociażby brak cyrkulacji powietrza lub nadmierna wilgoć w pomieszczeniu. Każdy z tych problemów może generować niekoniecznie intensywny, ale nieustający i drażniący zapach, który na dłuższą metę będzie uprzykrzać życie mieszkańców, a także i gości. Prześledźmy pokrótce najczęstsze przyczyny powstawania nieprzyjemnych zapachów w domu.

Zapach

  • Zanieczyszczone wyposażenie domu

   Rozlane mleko, szklanka soku lub alkohol szybko wnikają w podłoże, zwłaszcza w dywany i wykładziny. Płyn zazwyczaj wysycha w krótkim czasie, więc może nam się wydawać, że to błahostka. Jednak pod wpływem temperatury w zamkniętym pomieszczeniu takie produkty fermentują, wydzielając wyjątkowo przykre zapachy. Podobnie kwestia ta wygląda w przypadku zasłon i firan, poduszek i nakryć łóżek, sof oraz kanap.

  • Resztki jedzenia

   Kosz na organiczne odpadki oraz zlew to dwa miejsca, które w wielu domach bywają źródłami nieprzyjemnych zapachów. Gromadzą się tam resztki jedzenia i jeśli nie są one regularnie wynoszone na zewnątrz, z czasem zaczynają gnić i naturalnie zamieniać się w kompost, z czym wiąże się nieprzyjemna woń.

  • Zwierzęta domowe

   Niewyczyszczona kocia kuweta, klatka dla gryzoni, zatęchłe akwarium czy też nieumyte po spacerze psie łapy – domowe zwierzaki potrafią …niecnie korzystaj z kuchennego okapu. Zapachy powstałe podczas przyrządzania potraw wnikają w dywany, zasłony i firanki i po dłuższym czasie trudno jest się ich pozbyć. Ci z nas, którym zdarzyło się coś przypalić, doskonale wiedzą, że to swąd najtrudniejszy do usunięcia z mieszkania.

  • Dym papierosowy

   Kolejnym źródłem nieprzyjemnego zapachu w domu bywają osoby palące. Dla własnego i cudzego zdrowia i komfortu dużo lepiej wyjść na zewnątrz, by zapalić, zamiast robić to w tym samym miejscu, w którym śpimy, jemy, spędzamy czas wolny, a czasem również także pracujemy.

  • Brak cyrkulacji powietrza

   Niewystarczający przewiew w pomieszczeniach mieszkalnych to osobny problem, który jednak łączy się ze wszystkim wcześniej wymienionymi kwestiami. Nawet jeśli żaden z powyższych problemów nie dotyczy waszego mieszkania, a równocześnie nie lubicie wietrzyć domu, prędzej czy później możecie poczuć zaduch i nieprzyjemny zapach.

Zapach

Usuwanie nieprzyjemnych zapachów – proste sposoby

Usuwanie zapachów z mieszkania bardzo często ogranicza się do regularnego wietrzenia pomieszczeń. I w wielu przypadkach ta czynność wystarczy. Niektórzy lubią stosować odświeżacze powietrza – w postaci zapachowych choinek, sprayu lub też automatycznych urządzeń zasilanych bateriami lub prądem. Zazwyczaj to jednak tylko krótkotrwała neutralizacja zapachów, a nie ich całkowite wyeliminowanie. Najlepszym sposobem na usunięcie nieprzyjemnego zapachu z domu będzie więc pozbycie się jego źródła. Jeśli problem tkwi w plamie na dywanie, resztkach jedzenia w koszu czy niewyczyszczonej kuwecie, wystarczy pozbyć się źródła, a następnie wywietrzyć dom. Z kolei w przypadku niedrożnych rur lub nieustannej wilgoci konieczne może być wezwanie specjalisty, który rozwiąże problem, gdyż wietrzenie niewiele pomoże.

Czym jest dezodoryzacja?

To fachowa nazwa określająca usuwanie niepożądanych zapachów. Jednym ze sposobów są zabiegi metodami chemicznymi tj. zamgławianie ULV z wykorzystaniem odpowiednio dobranych preparatów. Świetnym sposobem na szybkie i wyjątkowo skuteczne pozbycie się z powietrza wszelkich bakterii, grzybów i wirusów jest ozonowanie. To właśnie jeden z najczęściej stosowanych rodzajów dezodoryzacji. W ramach naszej oferty znajduje się nie tylko usługa ozonowania pomieszczeń – zarówno mieszkań i biur, jak również magazynów czy hal produkcyjnych, ale także rozmaite metody chemiczne takie jak chociażby dezynfekcja czy dezynsekcja. Jako firma gwarantujemy jakość zgodną z poszanowaniem środowiska naturalnego, wymogami BHP oraz obowiązującymi przepisami. Jeśli więc głowisz się nad tym, jak pozbyć się zapachu stęchlizny z domu i nie wiesz od czego zacząć, podpowiadamy: wystarczy oddać sprawę w ręce specjalistów. Ocenimy skalę problemu, doradzimy jak dobrać najlepszą metodę dezodoryzacji, a także w umówionym terminie zjawimy się na miejscu, by wykonać zlecenie.

Ozonowanie – na czym polega i jakie są jego zalety?

Po przeprowadzeniu ozonowania powietrze w pomieszczeniu pozostaje świeże, czyste i przede wszystkim wolne od patogenów. Zabieg skutecznie poprawia jakość powietrza, którym oddychamy w domu, gdyż wykazuje działanie:

 • grzybobójcze,
 • wirusobójcze,
 • pleśniobójcze,
 • bakteriobójcze.

W praktyce proces polega na dostarczeniu do pomieszczenia przy użyciu specjalistycznego generatora ozonu w postaci gazu, który miesza się z cząsteczkami powietrza. Wtłoczony do domu, biura lub mieszkania ozon, jako silny utleniacz, “odnajduje” szkodliwe drobnoustroje odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach i neutralizuje je, wchodząc z nimi w reakcję. Śmiało można więc powiedzieć, że zabieg nie maskuje przykrych zapachów, a skutecznie je eliminuje. Gaz dociera we wszystkie zakamarki pomieszczenia, wyjątkowo skutecznie usuwając przykre zapachy, ponadto może wspomóc walkę z owadami, gryzoniami i insektami. Warto wiedzieć, że ozonowanie to także najlepszy sposób na to, jak usunąć zapach spalenizny z domu. W niektórych przypadkach jednorazowe ozonowanie może nie wystarczyć, konieczne może okazać się powtórzenie zabiegu. Warto jednak nie przeprowadzać ozonowania częściej niż raz na trzy miesiące. By zmaksymalizować jego skuteczność, najlepiej dokładnie posprzątać pomieszczenie przed ozonowaniem. Pamiętaj, że ani ludzie, ani zwierzęta, ani rośliny nie mogą znajdować się w pomieszczeniu.

Zapach

Zapach stęchlizny w domu – najlepiej działać szybko!

Jeśli odkryjecie, że w waszym domu unosi się zapach stęchlizny, nie warto zwlekać. Problem może się nasilać lub nie, z pewnością jednak będzie powodował dyskomfort na co dzień i nie zniknie samoistnie. Co więcej, nadmierna wilgotność to idealne warunki do rozwoju różnego rodzaju grzybów i bakterii, co z kolei może mieć również wpływ na zdrowie mieszkańców.

Udostępnij na:

Ostatnio na Blogu

Chcesz wiedzieć więcej? Na blogu czekają artykuły i ciekawostki związane z tematyką naszych działań.