Ładowanie...
Blog
Blog

Jak skutecznie pozbyć się mrówek z domu?

Jak skutecznie pozbyć się mrówek z domu?

Choć zazwyczaj kojarzone z pracowitością, w niektórych okolicznościach są niezbyt mile widziane. Nieprzyjemnym problemem, na który często nie potrafimy znaleźć natychmiastowego rozwiązania, są mrówki w domu. Ci nieproszeni goście raczej nie są niebezpieczni, jednak stanowią uciążliwy kłopot i zdecydowanie pozbawiają lokatorów domu komfortu na co dzień. Mrówki mieszczą się w najmniejszych zakamarkach lokum, najczęściej trudno zlokalizować ich źródło i powód pojawienia się, a samodzielne zwalczanie mrówek w domu może okazać się czasochłonne i nieskuteczne, a konieczna będzie dezynsekcja. Jak więc skutecznie i sprawnie pozbyć się tego problemu?

Rodzaje mrówek w mieszkaniu

W kontekście mrówek pojawiających się w domu najczęściej wspomina się o mrówkach faraona. To jeden z tych gatunków owadów, które faktycznie bardzo dobrze czują się w zamkniętych pomieszczeniach o dużej wilgotności i temperaturze 25–30°C. Faraonki jako jedne z nielicznych zakładają swoje gniazda w pomieszczeniach mieszkalnych, ponadto bardzo szybko się rozmnażają. Osobniki o żółtym, ciemnoczerwonym, a nawet brązowym kolorze osiągają zazwyczaj długość od 2 do 4 mm. Żywią się właściwie wszystkim, co zawiera… białko i cukier. Nie ma się więc co dziwić, że w naszych kuchniach czują się tak dobrze. Inwazja mrówek w domu nie musi być jednak jednoznaczna z pojawieniem się wspomnianych faraonek. Jakie inne gatunki tych owadów mogą pojawić się w naszych domach i mieszkaniach?

  • gmachówki,
  • rudnice,
  • amazonki,
  • mrówki darniowe.

jak skutecznie pozbyć się mrówek z domu

Skąd biorą się mrówki w domu?

Oprócz odpowiednich warunków do rozmnażania mrówki szukają oczywiście pożywienia. Przyciągają je resztki jedzenia, które z pewnością znajdą w otwartym koszu z odpadkami organicznymi, nieuprzątnięte drobinki organiczne, które zalegają w miejscach trudno dostępnych dla ludzi, lub też niezabezpieczone pojemniki z żywnością. Poza faraonkami, które zawsze szukają siedzib w ludzkich domostwach, pozostałe gatunki mrówek przychodzą z zewnątrz – z lasów, pól i polan, gdzie budują swoje gniazda na drzewach lub w ziemi, w postaci kopców. Do naszych domów przychodzą więc głównie w poszukiwaniu pożywienia.  Ze względu na swoje niewielkie rozmiary przedostanie się do wewnątrz domu czy mieszkania poprzez szczeliny czy pęknięcia w ścianach nie stanowi dla nich żadnego problemu.

Mrówki w mieszkaniu – dlaczego w ogóle się ich pozbywamy?

W świecie przyrody mrówki to oczywiście bardzo pożyteczne owady. Wzbogacają skład ziemi o składniki pokarmowe, takie jak fosfor, azot czy potas. Porządkują las, oczyszczają ściółkę leśną z materii organicznej, wreszcie roznoszą przeróżne nasiona i spulchniają glebę.
Mrówki w kuchni jednak nie wzbogacą składu gleby, ani w żaden sposób nie poprawią ekosystemu w mieszkaniu. Mrówki w domu stanowią poważny kłopot w naszym miejscu życia. Owady te w oczywisty sposób niszczą jedzenie – pokarmy napoczęte przez mrówki raczej nie będą się nadawać do spożycia przez ludzi. Ponadto mogą roznosić bakterie i wirusy. Dlatego też już obecność jednej lub kilku mrówek powinna nas zaalarmować. Co zrobić? Spróbować pozbyć się ich samodzielnie lub wybrać skuteczniejsze rozwiązanie – zamówić profesjonalną usługę dezynsekcji.

mrowki w domu

Jak zwalczyć mrówki domowym sposobem?

Istnieje kilka domowych sposobów na pozbycie się tych owadów. Dezynsekcja, choć najczęściej najskuteczniejsza, wymaga pewnej inicjatywy ze strony lokatorów: znalezienie odpowiedniej firmy, telefoniczne lub mailowe umówienie spotkania, i przede wszystkim koszt takiej usługi. Domowe sposoby nie wymagają zazwyczaj żadnego wkładu finansowego i można dzięki nim podjąć natychmiastowe działanie. Bywa jednak, że tradycyjne metody zwalczania mrówek w domu nie przynoszą oczekiwanych rezultatów lub też nie dają żadnego efektu. Być może warto jednak spróbować? Jak pozbyć się mrówek samodzielnie? Najlepiej zacząć od starannego posprzątania resztek jedzenia, zabezpieczenia koszy na śmieci i pojemników na pożywienie, a także gruntownych porządków. Na drodze mrówek możemy również umieścić substancje takie jak sok z cytryny, ocet, płyn do mycia naczyń, wazelina lub terpentyna. Zarówno faraonki, jak i pozostałe gatunki mrówek powinny także zareagować na pojawienie się pieprzu, soli, aromatycznych ziół, cynamonu, proszku do pieczenia czy sody oczyszczonej. Co jednak w sytuacji, w której te proste i ogólnodostępne metody nie przynoszą żadnego efektu?

Jak pozbyć się mrówek skutecznie?

Zdecydowanie najskuteczniejsza metoda zwalczania domowych szkodników, takich jak mrówki, karaluchy, pchły czy pluskwy to dezynsekcja. Zamówienie profesjonalnej usługi do swojego miejsca zamieszkania równa się z oddaniem sprawy w doświadczone ręce. Wbrew obiegowym opiniom, trzy podstawowe rodzaje dezynsekcji obejmują nie tylko działania przy użyciu środków chemicznych. Wyróżniamy dezynsekcje:

  • dezynsekcja chemiczna – zwalczanie szkodników przy użyciu środków chemicznych,
  • dezynsekcja fizyczna – pozbywanie się owadów przy użyciu gorącego powietrza, pary wodnej, promieniowania UV lub szronu,
  • metoda mechaniczna – specjalistyczne czyszczenie mebli i przedmiotów.

dezynsekcja

Zabieg dezynsekcji polega nie tylko na pozbyciu się samych mrówek, ale także zlokalizowaniu ich gniazda i usunięciu go. Inwazja mrówek w domu wcale nie musi oznaczać długich tygodni zniecierpliwienia i dyskomfortu w twoim własnym lokum. Profesjonaliści z pewnością sprawnie dostosują odpowiednią metodę dezynsekcji do miejsca i skali problemu. Proces takie wykonywany jest zazwyczaj w ciągu kilku godzin. Jeśli więc nie do końca wiesz, jak się pozbyć mrówek z domu, a przy okazji nie masz czasu na stosowanie niepewnych domowych metod, oddaj sprawę w ręce fachowców.

Udostępnij na:

Ostatnio na Blogu

Chcesz wiedzieć więcej? Na blogu czekają artykuły i ciekawostki związane z tematyką naszych działań.