Pająki w domu to problem wielu gospodarzy, który pojawia się tak naprawdę niezależnie od rodzaju czy wielkości zabudowy. Domy jednorodzinne, mieszkania w blokach, szeregówki – pajęczyny pod sufitem czy w rogach pomieszczeń zawsze kojarzą się z brakiem wykonywania regularnych porządków przez domowników. Bezpośrednie spotkania z pajęczakami z kolei mogą nie należeć do najprzyjemniejszych – zarówno w przypadku mieszkańców, jak i gości. Nie wspominając już o tych, którzy cierpią na lęk przed pająkami, czyli arachnofobię. Zasadnicze pytanie brzmi więc: jak się pozbyć pająków z domu szybko i skutecznie?
Zanim skupimy się na możliwych rozwiązaniach tego problemu, zatrzymajmy się na moment, by omówić jego przyczyny. Pająki to dość inteligentne stworzenia, które nie wybierają swoich schronień przez przypadek. Wchodzą najczęściej tam, gdzie jest ciepło i panuje odpowiedni poziom wilgotności. Przyciąga je kurz: warstwa brudu, drobnych odpadków jedzenia i okruszków to środowisko, w którym czują się najlepiej. Pająki w mieszkaniu wybierają najczęściej zacienione zakamarki. Wbrew pozorom nie wiąże się to jednak z ich wrodzonym wstrętem do światła, ale z większym prawdopodobieństwem występowania owadów, czyli ich potencjalnych ofiar. Do domu ci intruzi przedostają się najczęściej niewielkimi szczelinami powstałymi w ścianach budynku, przez kratki wentylacyjne, kominy, otwarte okna czy też po prostu wchodzą drzwiami… oczywiście przyniesieni przypadkiem przez nas samych – na odzieży, butach, torbach z zakupami, kawałkach drewna do kominka czy też na sierści naszych czworonożnych pupili.
Niechęć do pająków i strach przed nimi u wielu z nas wiąże się nie tylko z obrzydzeniem, ale także z realnym zagrożeniem, które ma się wiązać z tymi stworzeniami. Czy jednak pająki, które zamieszkują nasze poddasza, piwnice czy domy i mieszkania faktycznie są groźne? Otóż większość gatunków pająków na całym świecie dysponuje jadem, ale tylko w niewielkiej części przypadków jest on groźny dla człowieka. W Polsce żyje kilka gatunków jadowitych pająków, ale żaden z nich z pewnością nie pojawi się w naszym domu. Pająki, które nawiedzają nasze domostwa, najczęściej w poszukiwaniu pożywienia i schronienia przed zimnem, nie byłyby w stanie przebić skóry człowieka i najczęściej nie są tym w ogóle zainteresowane. Pająk, którego zlokalizujemy w swoim domu, to najpewniej nasosznik trzęś, sidlisz piwniczny, zyzuś tłuścioch czy wreszcie kątnik domowy. Zwalczanie tych intruzów wynika więc najczęściej głównie z naszego obrzydzenia względem tych ośmionożnych stworzeń, a strach przed groźnym w skutkach ukąszeniem jest zupełnie bezpodstawny.
Jak widać, nietrudno o pająki w domu. Nawet jeśli regularnie sprzątamy i dbamy o ogólny porządek, któregoś razu i tak możemy natknąć się na pająka pomieszkującego pod szafą czy za łóżkiem. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym możemy zminimalizować ryzyko tych niechcianych wizyt. Należy jednak liczyć się z tym, że skuteczne wyeliminowanie wszystkich pająków ze swojego domu czy mieszkania (nawet tych, o których bliskim sąsiedztwie nie mamy pojęcia) może wiązać się ze wzrostem populacji drobnych owadów. Pająki żywią się bowiem komarami i muszkami, i tym samym wyręczają nas poniekąd w walce z nimi. Jeśli jednak zależy nam na pozbyciu się wszystkich pająków z domu za wszelką cenę i częste, pobieżne porządki nie przynoszą rezultatów, powinniśmy przeanalizować kolejne etapy walki z pająkami w domu i spróbować stopniowo wprowadzić je w życie.
Krok 1: Jednorazowa eksmisja intruza
Jeśli napotkamy w domu jednego czy nawet dwa pająki, i przy okazji nie mamy większych oporów przed tymi stworzeniami, najprostszym rozwiązaniem będzie… szybka eksmisja. Wystarczy złapać delikwenta przy użyciu szklanki, kubka czy też miski oraz kawałka papieru i wypuścić na wolność na świeżym powietrzu. To zdecydowanie najszybsza i najprostsza metoda, która jednak w wielu przypadkach może pomóc tylko doraźnie.
Krok 2: Wietrzenie pomieszczeń
Zaduch w mieszkaniu zdecydowanie sprzyja pojawianiu się w domu pająków i innych owadów. Dlatego też regularne wietrzenie wszystkich pomieszczeń pomoże nie tylko wpuścić do domu świeże powietrze, ale także pozbyć się ze środka nadmiernej wilgoci oraz naturalnie obniżyć temperaturę. Lekki przewiew w mieszkaniu będzie wskazany zwłaszcza w połączeniu z regularnym i dokładnym sprzątaniem.
Krok 3: Dokładne porządki
Faktem jest, że niedbanie o porządek, gromadzenie śmieci i rzadkie sprzątanie całego domu sprzyja rozwojowi bakterii i mikroorganizmów. Nie inaczej jest w przypadku pająków. Większa warstwa kurzu i więcej okruszków na podłodze to w końcu dla nich lepszy mikroklimat i większe szanse na zdobycie pożywienia. Szybkie, pobieżne porządki mogą załatwić problem pająków z grubsza, ale sprzątając zawsze szybko i niedokładnie, nie docieramy zazwyczaj w te najbardziej ukryte miejsca, gdzie gromadzi się najwięcej kurzu. Dlatego też od czasu do czasu polecamy przeprowadzić w domu dokładne sprzątanie, podczas którego zajrzymy we wszystkie zakamarki, odsuniemy meble od ścian, odkurzymy dokładnie pomieszczenia, wytrzepiemy dywany, pościel itd.
Krok 4: Zabezpieczenie newralgicznych punktów mieszkania
Niezależnie od dbania o porządek i wyganiania pająków z domu, warto zadbać o to, by nowe osobniki nie dostawały się do środka z zewnątrz. W tym celu najlepiej będzie zamontować siatki lub moskitiery przy otworach wentylacyjnych, a jeśli to okaże się konieczne, również przy oknach, drzwiach balkonowych i tarasowych. Jeśli ściany budynku są popękane, być może możliwe byłoby przeprowadzenie drobnych napraw elewacji z zewnątrz lub w środku danego pomieszczenia.
Krok 5: Naturalne metody odstraszania
Niektóre naturalne aromaty działają na pająki odstraszająco, a dla człowieka są neutralne lub wręcz przyjemne. Są to m.in. mięta i cytryna. Warto spróbować sięgnąć po miętę w doniczce i sok z cytryny, a także olejki eteryczne o tych zapachach, czy wreszcie środki czystości o tychże aromatach. Jako naturalne odstraszacze doskonale sprawdzą się także kasztany oraz żołędzie.
Krok 6: Pułapki i środki chemiczne
Jeśli żadne z powyższych metod nie działają na dłuższą metę, czas sięgnąć po cięższy kaliber, czyli metody kontrowersyjne, ale najczęściej skuteczne. Pułapki na pająki najczęściej wyposażone są w silne substancje wabiące oraz lep. Nieproszeni domownicy, wchodząc do pułapki za zapachem, przyklejają się do lepu i giną na skutek wygłodzenia lub odniesionych obrażeń. Alternatywą dla pułapek będzie spray na pająki. Aerozol należy rozpylić w miejscach występowania pająków i dla pewności powtórzyć czynność kilkukrotnie. Warto pamiętać, by zapoznać się z instrukcją użytkowania i przewietrzyć pomieszczenie po rozpyleniu specyfiku.