Ładowanie...
Blog
Blog

Osy i szerszenie? Dowiedz się, jak i kiedy pozbyć się ich raz na zawsze

Osy i szerszenie? Dowiedz się, jak i kiedy pozbyć się ich raz na zawsze

Gniazdo szerszeni lub os może przysporzyć nam sporo kłopotów. Owady te bywają agresywne i boleśnie żądlą, co może skończyć się nawet śmiercią w przypadku osób uczulonych na ich jad. Kiedy i jak usunąć gniazdo szerszeni i os? Czy można te czynności przeprowadzać samodzielnie, czy lepiej zdać się na firmę DDD?

Osy i szerszenie – wróg nr.1

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie „jak pozbyć się gniazda szerszeni lub os” musimy poznać krótką charakterystykę obydwu owadów, które często bywają mylone z innymi, niegroźnymi osobnikami.

Osy mierzą 15-20 mm długości, są ubarwione w charakterystyczne czarno-żółte pasy oraz posiadają na środku odwłoku przewężenie. Rozpoznamy je także po czarnych czułkach, dwóch parach skrzydeł i żądle, które mogą używać wielokrotnie nie powodując swojej śmierci. Co ciekawe, żądlą tylko samice.

Szerszenie są nieco większe od os i ich rozmiar waha się od 17 do 35 mm w zależności od płci i pełnionej funkcji (robotnica, królowa itd.). W przeciwieństwie do osy rozpoznamy je po tułowiu w rude plamy oraz dużych żuwaczkach na głowie, które są w stanie obrywać nawet korę drzew. Ich odwłok jest żółty w ciemne pasy, podobnie jak w przypadku osy lub pszczoły.

Przeczytaj również nasz wcześniejszy wpis o osach i szerszeniach.

Cykl życia os i szerszeni – musisz go poznać zanim usuniesz gniazdo

Usuwanie gniazd szerszeni i os można przeprowadzić o różnych porach roku, jednak ze względów praktycznych poleca się poznanie ich cyklu życia, który determinuje stopień niebezpieczeństwa związany z podjęciem tych czynności.

Gniazdo szerszeni i os pustoszeje na jesień – większość osobników umiera z powodu niskich temperatur. W gnieździe lub w jego pobliżu pozostaje jednak zapłodniona królowa, która zapada w stan nazywany diapauzą. Tutaj warto być czujnym – jeśli zwalczanie gniazda os lub szerszeni nie powiedzie się w odpowiednim czasie, wiosną najpewniej pojawią się nowe szerszenie lub osy, które skutecznie uprzykrzą nam życie.

Gdy temperatury wzrosną powyżej 10 stopni C, królowa zaczyna poszukiwać odpowiedniego miejsca do założenia kolonii. W pierwszym plastrze może znaleźć się nawet do kilkudziesięciu komórek robotnic, które po wykluciu się i przyjęciu dorosłej formy zaczynają rozbudowę kolonii, a królowa ponownie składa jaja. Zaledwie jedna kolonia założona przez zapłodnioną królową może liczyć nawet kilkaset osobników!

Co ciekawe, ostatnie pokolenie os i szerszeni to przyszłe królowe oraz samce, które mają za zadanie rozpocząć swoje własne kolonie.

O czym warto jeszcze wiedzieć? Liczba owadów jest zależna od pogody. Gdy wiosna jest sucha i ciepła, ich liczebność może być bardzo duża. Jednak gdy zima była stosunkowo łagodna, wiele samic mogło przeżyć, co spowoduje wzrost rywalizacji w poszukiwaniu gniazda, wpływając na pogorszenie się ich płodności, a tym samym liczebności.

Usuwanie gniazd os i szerszeni – na własną rękę czy profesjonalnie

Jak usunąć gniazdo szerszeni lub os? Najlepiej zatrudniając profesjonalną firmę DDD, która zajmie się problemem kompleksowo. My również oferujemy usługi w tym zakresie, dlatego zapraszamy do kontaktu!

Jak usunąć gniazdo os na własną rękę? Przede wszystkim czekając na okres, w którym owady giną i gniazdo pozostaje opustoszałe. Atak jednej królowej nie będzie z pewnością tak dotkliwy i niebezpieczny jak całej kolonii owadów.

Tak czy inaczej, zanim zaczniemy zwalczanie gniazda os czy szerszeni, należy założyć sporą warstwę ubrań, która zabezpieczy nas przed potencjalnymi użądleniami. Jeśli mamy podejrzenie o obecność owadów, musimy stosować metody zasięgowe, które pozwolą nam na przebywanie w bezpieczniejszej odległości, jednak wszelkie działania powinni wykonać profesjonaliści.

Gniazdo os i szerszeni – nie takie łatwe do znalezienia

Osy i szerszenie mogą budować gniazda widoczne bądź ukryte, które są trudniejsze do zlokalizowania. Jak znaleźć gniazdo os? W pierwszym przypadku powinniśmy szukać charakterystycznej budowli na podbitkach, drzewach czy w zagłębieniach muru, w których często urządzają swoje kryjówki. Osy i szerszenie mogą jednak przylatywać do naszego ogrodu w poszukiwaniu pożywienia, dlatego szczególnie w porze ciepłej nie pozostawiajmy resztek jedzenia i usuwajmy spadające z drzewa owoce.

Co zrobić, jeśli jesteśmy pewni, że te owady zadomowiły się gdzieś niedaleko naszej działki, a nie wiemy, jak znaleźć gniazdo os? Możemy obserwować jednego osobnika, który powinien nas doprowadzić do swojej kolonii. Inną opcją jest zabezpieczenie wszelkich otworów, uszczerbków na murach i innych miejsc, gdzie mogły zadomowić się owady. Jeśli pomimo wielu wysiłków nie możemy znaleźć gniazda, powinniśmy zwrócić się po pomoc do firmy DDD, która zajmuje się usuwaniem gniazd szerszeni i zwalczaniem gniazd os.

Jak usunąć gniazdo os lub szerszeni szybko i skutecznie

Problem os i szerszeni pojawia się szczególnie w maju, jednak zaognia dopiero jesienią trwając praktycznie aż do zimy. Jeśli nie możemy spokojnie przebywać i odpoczywać w ogrodzie z powodu owadów nie czekajmy, tylko zajmijmy się usuwaniem gniazd szerszeni lub os szybko i skutecznie, ale tylko wtedy gdy mamy do czynienia z niewielkim i łatwo dostępnym gniazdem. W innym przypadku zawsze lepszym rozwiązaniem jest wynajęcie firmy DDD, która zajmie się wszystkim kompleksowo.

 
Udostępnij na:

Ostatnio na Blogu

Chcesz wiedzieć więcej? Na blogu czekają artykuły i ciekawostki związane z tematyką naszych działań.