Ładowanie...
Blog
Blog

Czy szerszenie są naprawdę groźne?

Czy szerszenie są naprawdę groźne?

Szerszenie wywołują strach i panikę u wielu osób, które boją się ich bolesnego użądlenia. Wraz z nadejściem ciepłych dni owady zaczynają budowanie gniazd, które niejednokrotnie lokalizują w pobliżu naszych domów czy nawet w podbitkach. Czy powinniśmy się bać szerszeni? Co grozi nam, jeśli będziemy chcieli samodzielnie zniszczyć ich gniazdo?

Szerszeń – nie myl z pszczołą, osą ani bąkiem

Szerszeń występuje na terenie całej Polski, zazwyczaj w pobliżu terenów mieszkalnych. Jego głównym pożywieniem są owady, owoce czy soki lub kora niektórych drzew. Charakteryzuje się ubarwieniem zmiennym, w zależności od regionu, płci czy rozwoju, ale w Polsce zazwyczaj spotykamy owady z czarnym tułowiem w rude plamy i żółtym odwłokiem w czarne pasy. Samica – królowa ma 25-35 mm długości, samiec 21-23 mm, a robotnica 17-24 mm.

Czy użądlenie szerszenia jest niebezpieczne?

Jad szerszenia jest porównywalny z jadem pszczół czy os, jednak zachodzi jedna diametralna różnica – posiada on większą dawkę toksyn! To z ich powodu użądlenie szerszenia jest boleśniejsze od użądlenia pszczoły, a do tego ma on większe i bardziej penetrujące żądło. 5% acetylocholiny w jadzie sprawia, że po użądleniu odczuwamy silny ból i pieczenie rany.

Na szczęście jeden szerszeń jest w stanie wstrzyknąć jedynie ok. 0,2 mg jadu z każdym użądleniem, a dawka śmiertelna dla człowieka wynosi od 10 do 90 mg na każdy kilogram ciała! Nie oznacza to jednak, że możemy być zupełnie spokojni. Jeśli znajdziemy się w pobliżu gniazda szerszeni, może nas zaatakować wiele osobników jednocześnie, trafiając na wrażliwe miejsca, a ponadto osoby uczulone na jad szerszeni mogą rzeczywiście umrzeć po jednym użądleniu.

Użądlenie to nie wszystko – czym grozi kontakt z szerszeniem?

Pomimo tego, że szerszenie nie są skłonne do atakowania ludzi, w razie zlokalizowania intruza, który np. narusza ich gniazdo, mogą wystrzelić w jego kierunku jad! Dlatego uważajmy i nie próbujmy samodzielnie rozbierać gniazd szerszeni, gdyż potrafią pryskać jadem nawet na kilkadziesiąt centymetrów, celując zawsze w stronę oczu, które bezbłędnie lokalizują.

Gniazdo szerszeni – usuniemy je za ciebie

Jeśli zobaczysz gniazdo szerszeni lub będziesz przypuszczał, że na stałe osiedliły się w pobliżu twojego domu, czas skorzystać z usług profesjonalistów. Wpadanie w panikę i inne gwałtowne reakcje z naszej strony sprowokują owada do ataku, dlatego lepiej omijać miejsca, w których dostrzegliśmy niebezpieczne osobniki. Jesteśmy przygotowani do usuwania gniazd szerszeni – posiadamy odzież ochronną i lata doświadczeń, dlatego szybko i sprawnie pomożemy ci uporać się z problemem.

 

Masz w domu gniazdo szerszeni, os lub innych niebezpiecznych owadów? Zadzwoń do nas – 600 443 462

Udostępnij na:

Ostatnio na Blogu

Chcesz wiedzieć więcej? Na blogu czekają artykuły i ciekawostki związane z tematyką naszych działań.