Ładowanie...
Blog
Blog

Jak uchronić się przed myszami i szczurami?

Jak uchronić się przed myszami i szczurami?

Myszy i szczury stają się zmorą szczególnie jesienią i zimą, gdy nie mogą już żerować na polach czy poza budynkami, szukając schronienia przed niskimi temperaturami. Skąd się biorą szczury w domu i jakie są tego konsekwencje? Kiedy należy skorzystać z usług deratyzacji, a kiedy można zwalczać gryzonie na własną rękę?

Jak uchronić się przed gryzoniami?

Nie ma skutecznego sposobu ochrony przed szczurami ani myszami. Osiedlają się one jednak tam, gdzie znajdą coś do jedzenia i odpowiednie drogi przedostania się do budynku. Z tego powodu często trafiają do magazynów, do firm związanych z produkcją żywności, restauracji czy sklepów. Szczury i myszy pojawiają się również nierzadko na osiedlach ludzkich, a także w domach i mieszkaniach, szczególnie w miejscach o niskim standardzie, niezadbanych, przeludnionych.

Szczury są zwierzętami synantropijnymi, czyli takimi, które muszą żyć w towarzystwie ludzi. Myszy natomiast wślizgują się do domów wraz z nadejściem chłodów przez znalezione szpary.

Podstawowym zaleceniem ochrony przed gryzoniami będzie zatem szczelne przechowywanie jedzenia, nie pozostawiania resztek jedzenia, dbałość o czystość oraz zabezpieczenie możliwych dróg przedostania się do budynku.

Kiedy szczury wchodzą do domu? Na ogół w porze chłodnej, jednak może do tego dojść w przeciągu całego roku. Trudniejszym i ważniejszym pytaniem jest „jak szczur może wejść do domu”, gdyż chadza on innymi drogami niż myszy, które przedostają się szparami powstałymi w okolicach dachu, przestrzeniami przy rurach instalacji centralnego ogrzewania i innymi dziurami w murze. Szczury natomiast potrafią bez problemu przegryźć się nawet przez beton, dlatego mogą znaleźć się w piwnicach i usiłować dostać się na wyższe piętra. Ten gryzoń przedostaje się również przez uszkodzone kanały ściekowe, odpływy czy otwory w ścianie lub przy dachu.

Jakie szkody może poczynić szczur lub mysz?

Zarówno myszy, jak i szczury są nosicielami wielu niebezpiecznych czynników chorobotwórczych. Szczury potrafią przenosić aż 56 z nich – to w końcu one były odpowiedzialne za rozprzestrzenianie się dżumy. Przyniosły również do Europy tyfus (który nadal jest niebezpieczny), żółtaczkę, cholerę i czarną ospę. Ugryzienie przez szczura, choć zdarza się raczej rzadko, może spowodować infekcję. Myszy, jako mniej groźne, roznoszą toksoplazmozę, dur szczurzy (tyfus) i ospę riketsjową.

Przenoszenie chorób to jednak nie wszystko – gryzonie mogą poczynić znaczne szkody w budynkach. Szczury często przegryzają rury wodociągowe, izolacje termiczne rur ciepłowniczych, czy nawet niszczą fundamenty, wzmagając ryzyko zawalenia się budynku. Do standardowych zniszczeń i niedogodności należą przegryzione kable, ubrania, książki i pozostawione wszędzie odchody.

Obecność myszy można stwierdzić po charakterystycznych niewielkich odchodach i pogryzionych przedmiotach. Szczur pozostawia niedojedzone resztki jedzenia, które uznaje za niejadalne oraz ślady moczu bądź wydzieliny pomieszanej z tłuszczem i brudem, o bardzo nieprzyjemnym zapachu.

Jak skutecznie pozbyć się myszy i szczurów?

Jeśli mamy do czynienia z pojedynczym gryzoniem, możemy zająć się jego usunięciem na własną rękę. Gdy dochodzi do tego, że zasiedliła się ich kolonia, należy zlecić likwidację szczurów specjalistom.

Najlepszym domowym sposobem na myszy czy szczury jest kot. Niestety osoby nie mogące zająć się czworonogiem z różnych powodów, będą zmuszone do zastosowania innych środków. Doskonale działają żywe łapki na myszy, które umożliwiają złapanie gryzonia i wyniesienie go poza budynek, np. do lasu. Zwierzęta można również odstraszać za pomocą urządzeń emitujących dźwięki, które nie są słyszalne dla ludzkiego ucha.

Jak zwalczyć gryzonie w ogrodzie? Można posadzić rośliny, które odstraszają je swoim zapachem takie jak rumianek, mięta, dziewanna lub oleander.

W przypadku budynków publicznych, przedsiębiorstw czy innych działalności, często konieczna staje się profesjonalna deratyzacja. Obejmuje ona takie działania jak likwidacja szczurów, myszy, norników, karczowników czy zwalczanie kun. Deratyzacja musi być profesjonalnie przygotowana i wdrożona, szczególnie jeśli działania na własną rękę są nieskuteczne. Walka z gryzoniami bez przygotowania może stworzyć dodatkowe zagrożenie, dlatego warto zamówić usługi specjalistyczne. W jaki sposób są likwidowane szczury i myszy? Jest to szereg metod mechanicznych, fizycznych i chemicznych, które są zgodne z aktualnymi normami. Jeśli chcą Państwo poznać więcej szczegółów, zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu – 600 443 462.

Ochrona i zwalczanie szczurów oraz myszy

Ochrona przed szczurami i myszami nie zawsze będzie w 100% skuteczna, dlatego zawsze bądźmy przygotowani na możliwe zwalczanie gryzoni. Środki muszą być dobrane do skali problemu, dlatego działajmy szybko i skutecznie, by plaga szczurów czy myszy nie poczyniła znacznych szkód.

 
Udostępnij na:

Ostatnio na Blogu

Chcesz wiedzieć więcej? Na blogu czekają artykuły i ciekawostki związane z tematyką naszych działań.