Ładowanie...
Blog
Blog

Deratyzacja w domu, mieszkaniu i w pracy – kto jest za nią odpowiedzialny?

Deratyzacja w domu, mieszkaniu i w pracy – kto jest za nią odpowiedzialny?

Myszy i szczury mogą pojawić się wszędzie – w bloku, w sklepie, w zakładzie pracy, a także w prywatnym domu. Zakładając, że nie jesteśmy w stanie sami sobie poradzić z zaistniałym problemem, musimy wiedzieć do kogo zwrócić się o pomoc i jakie są ceny deratyzacji. Zobaczcie kto jest za nią odpowiedzialny w sklepach, mieszkaniach i ile to wszystko kosztuje.

Czy deratyzacja jest skuteczna i na czym właściwie polega

Wiecie już z pewnością czym jest deratyzacja, jednak dla przypomnienia powiemy, że jest nią walka z gryzoniami za pomocą różnorodnych metod, mająca na celu ich likwidację, by nie skażały produktów odchodami, niszczyły żywności, instalacji w budynkach i samych budynków. Najlepiej wcześniej zadbać o zabezpieczenie, dlatego zachęcamy do przypomnienia sobie, jak uchronić się przed szczurami. Niekiedy zdarzają się sytuacje, że pomimo podjętych kroków, szczury pojawią się w bloku lub myszy opanowują domy czy miejsce pracy i nie ma możliwości ich skutecznego usunięcia na własną rękę. Wtedy pomocą służy firma DDD, która sprawnie usunie problem, dobierając najlepsze rozwiązania. Ile trwa deratyzacja? Trwa ona tak długo, aż szczury lub inne gryzonie przestaną pobierać trutkę. Co jaki czas deratyzacja powinna być przeprowadzona? To zależy od potrzeb danego miejsca – niekiedy samorządy nakazują ją 2-4 razy do roku.

To, ile kosztuje deratyzacja oraz jak szybko może zostać przeprowadzona, należy uzgodnić po kontakcie telefonicznym – 600 443 462.

Deratyzacja w bloku – do kogo należy obowiązek likwidacji szkodników?

Przepisy prawne jasno określają jednostki, które są odpowiedzialne za deratyzację (art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. Nr 234, poz. 1570 ze zmianami)):

„Właściciel, posiadacz lub zarządzający nieruchomością obowiązani są utrzymywać ją w należytym stanie higieniczno-sanitarnym w celu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym, w szczególności (…) zwalczać gryzonie, insekty i szkodniki.”

Jeśli zastanawiacie się nad kwestią: deratyzacja czyj obowiązek, to poprawnej odpowiedzi udzielają przepisy. W przypadku budynków zarządzanych przez spółdzielnię, to administracja ma obowiązek zająć się problemem gryzoni. Deratyzacja we wspólnotach mieszkaniowych będzie na ogół przeprowadzana przez zarządcę nieruchomości bądź przez właścicieli. Te osoby interweniują jeśli zabiegi należy przeprowadzić w częściach wspólnych budynków takich jak klatka schodowa, piwnice czy korytarze. Myszy w bloku, które pojawią się w mieszkaniach są udręką, a decyzja o deratyzacji zależy od lokatora, ponieważ to on pokrywa koszty i wynajmuje odpowiednich specjalistów.

Deratyzacja w zakładach pracy

Deratyzacja w sklepie, w lokalach gastronomicznych czy w marketach jest obowiązkowa, podobnie jak w budynkach wielorodzinnych, zakładach pracy oraz innych miejscach. Gminy nakazują nawet przeprowadzenie takich zabiegów w ogrodach działkowych czy w budynkach mieszkalnych. Firmy z branży spożywczej są jednak zobowiązane do opracowania i wdrożenia procedur spełniających wymagania HACCP, GHP i GMP.

Tak jak wcześniej, deratyzacja jest przeprowadzana na własny koszt i we własnym zakresie przez właścicieli budynków.

Deratyzacja w domu

Deratyzacja chemiczna i fizyczna może być także przeprowadzona w domu, jeśli nie posiadamy odpowiedniego doświadczenia w skutecznym lokalizowaniu gniazd gryzoni, a te zdążą się szybko rozmnożyć. Szczególnie narażone są osoby mieszkające na wsi, gdy gryzonie szukają w budynku schronienia i pożywienia. Deratyzacja w gospodarstwie rolnym jest konieczna, jeśli zachodzi obawa, że mogą ucierpieć zapasy żywności, zniszczyć uprawy, sady i rośliny w szklarniach. Pamiętajmy o tym, że wpływa ona negatywnie również na inne zwierzęta, dlatego należy szczegółowo omówić procedury z fachowcami DDD. Niekiedy może być konieczna deratyzacja na terenach otwartych, gdzie używa się zazwyczaj skutecznych środków chemicznych.

Skuteczna deratyzacja wielu obiektów

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy deratyzacja jest skuteczna. Jest ona jedyną opcją stałego zlikwidowania gryzoni, jednak wymaga także wprowadzenia procedur bezpieczeństwa i kontroli, które zminimalizują ryzyko inwazji szczurów lub myszy w bloku, domu czy innych obiektach. Jeśli zostanie przeprowadzona przez specjalistów DDD, którzy potrafią dobrać środki i określić zagrożenie, możemy być pewni szybkiego i skutecznego rozwiązania naszych problemów.

Udostępnij na:

Ostatnio na Blogu

Chcesz wiedzieć więcej? Na blogu czekają artykuły i ciekawostki związane z tematyką naszych działań.