Ładowanie...
Blog
Blog

Co to jest pluskwa

Co to jest pluskwa

Pluskwa domowa jest gatunkiem owada należącą do rzędu pluskwiaków różnoskrzydłych, która żywi się krwią zwierząt ciepłokrwistych i człowieka. Owad jest niewielki, ma 4-6 mm długości i 3 mm szerokości. Posiada czerwonobrunatne (lub jaśniejsze) ciało i narządy gębowe typu kłująco-ssącego, których używa do żywienia się krwią ssaków.

Pluskwy nie posiadają skrzydeł, ale przemieszczają się za pomocą stóp wyposażonych w haczyki. Okres rozwoju jaja (przy czym samica składa jednorazowo aż 250-500 jaj) trwa około 1-2 miesiące. Jak nietrudno się domyślić, odpluskwianie całego domu może być bardzo naglącą potrzebą. Pluskwy nie żywią się codziennie, ale pobierają pożywienie raz na kilka dni. Jeśli przez okres dłuższy niż 3 miesiące nie znajdą żywiciela, pozostają w stanie hibernacji nawet do 12 miesięcy.

Uwaga – nie jest możliwe usunięcie pluskiew samodzielnie! Należy zlecić odpluskwianie profesjonalnej firmie DDD, która skutecznie usunie ten problem.

Skąd biorą się pluskwy

Pluskwy nie są wcale oznaką zaniedbanego domu czy hotelu i problemów z higieną. Często nawet bardzo zadbane otoczenie może zacząć borykać się z problemem, który w szybkim czasie może zacząć być bardzo kłopotliwy.

Pluskwy biorą się zazwyczaj z:
– innych domów czy mieszkań – wędrują do nas po rurach i ścianach lub przewodami wentylacyjnymi;
– środków transportu – pluskwy bytują w publicznych środkach transportu takich jak samoloty, autokary, pociągi czy nawet taksówki;
– różnorodnych miejsc publicznych – owady mogą żyć także w miejscach, w których znajdują się duże skupiska ludzi takie jak teatry, kina czy nawet przychodnie zdrowia;
– hoteli, pensjonatów i innych miejsc noclegowych – pluskwy bardzo często przyjeżdżają z nami do domu w bagażu, dlatego należy być szczególnie ostrożnym i uważać w czasie każdorazowego nocowania poza domem w czasie wakacji, wycieczek czy nawet u znajomych.

Jak rozpoznać obecność pluskiew

By móc przejść do likwidacji pluskiew, trzeba stwierdzić ich obecność. Niestety nie jest to proste zadanie, gdyż są to stworzenia nocne, które bardzo dobrze ukrywają się w ciągu dnia. Jeśli chcemy być pewni, czy musi być przeprowadzona dezynsekcja pluskiew w naszym domu czy w hotelu, musimy poszukać ich na ramie łóżka, pod łóżkiem, w lub za szafkami nocnymi itd. Dlatego, że ich głównym pożywieniem jest ludzka krew, znajdują się właśnie w sypialni i miejscach, w których dłużej wypoczywamy. Niejednokrotnie ukrywają się także w spojeniach łóżek, w szczelinach ścian, na wyściełanych częściach mebli czy nawet na zasłonach i żaluzjach.

Jeśli nie uda nam się zobaczyć całych pluskiew, możemy poszukać śladów jakie zostawiają. Co pewien czas zrzucają one pancerze, które możemy znaleźć na podłodze lub w pościeli. Inną metodą jest przyjrzenie się swojemu ciału – pluskwy pozostawiają charakterystyczne ugryzienia. Znajdują się one zazwyczaj w linii, na ogół ok. 3 lub więcej. Powinniśmy wiedzieć również o tym, że w czasie jednego bytowania pluskwa kłuje nawet do 15 razy.

Niestety nie każdy z nas jest uczulony na substancje wypuszczane przez szkodniki, dlatego możemy nie mieć żadnych objawów ich bytności! By znaleźć problem i umówić się na usuwanie pluskiew, możemy również poszukać krwawych śladów na prześcieradle lub pościeli. W przypadku dużej populacji, możemy posiadać bardzo liczne ślady ugryzień. Nie są one na ogół groźne, chociaż niektóre osoby są silnie uczulone i mogą znaleźć się nawet w szpitalu.

Gdy znajdziemy jakiekolwiek ślady szkodników, najwyższa pora na rozpoczęcie zwalczania pluskiew, które wcale nie należy do najłatwiejszych.

Skuteczne metody zwalczania pluskiew

Nasza firma oferuje skuteczną likwidację pluskiew za pomocą różnorodnych metod, których skuteczność jest potwierdzona przez wieloletnie doświadczenie w usuwaniu szkodników. Za każdym razem starannie przygotowujemy i zabezpieczamy miejsce poddawane dezynsekcji i dostosowujemy metodę do Państwa potrzeb i oczekiwań.

 1. Odpluskwianie metodą chemiczną – opryskową
  Likwidacja pluskiew następuje za pomocą użycia środków chemicznych. Wykonuje się te zabiegi kilkukrotnie w odstępie czasowym (zazwyczaj 2 lub 3), by skutecznie usunąć szkodniki.

  Do zabiegu odpluskwiania używa się środków kontaktowo-pokarmowych, dzięki czemu późniejsze przebywanie w domu czy hotelu jest w zupełności bezpieczne (po uprzednim przewietrzeniu). To, czy zwalczanie pluskiew odbędzie się techniką zamgławiania czy opryskową zależy od technika i od warunków w pomieszczeniu.

 2. Odpluskwianie metodą chemiczną – ULV

  Usuwanie pluskiew następuje za pomocą mgły chemicznej, która jest wytwarzana za pomocą specjalistycznych urządzeń aerozolujących. Dzięki ich zastosowaniu preparat dociera nawet do trudno dostępnych miejsc i unosi się wysoko pod sufitem, by spenetrować wszystkie niezbędne przestrzenie.

  Stosując tą metodę dezynsekcji pluskiew powinniśmy ukryć wszelkie produkty żywnościowe, naczynia oraz przedmioty osobiste. Podczas odpluskwiania metodą UV należy opuścić mieszkanie lub dom na kilka godzin. Po zakończonym zabiegu będzie wskazane wietrzenie oraz niekiedy mycie wybranych miejsc.

 3. Inne metody chemiczne – pułapki lepowe
  Można jeszcze stosować pułapki lepowe na pluskwy jako metodę mechaniczną. Pułapki lepowe mogą służyć jednak jedynie do monitorowania obecności pluskiew w mieszkaniu czy hotelu, ale nie są one wystarczająco skuteczne, aby usunąć problem. Po zauważeniu owadów w pułapkach należy wykonać dezynsekcję opisaną w pkt. 1 bądź w 2, aby zlikwidować pluskwy.

 

Jeśli chcą uzyskać Państwo więcej informacji na temat stosowanych przez nas metod likwidacji pluskiew zachęcamy do kontaktu – 600 443 462.

Obszar działania:
Obejmujemy opieką firmy z małopolski i województwa śląskiego

 
Udostępnij na:

Ostatnio na Blogu

Chcesz wiedzieć więcej? Na blogu czekają artykuły i ciekawostki związane z tematyką naszych działań.