Ładowanie...
Blog
Blog

Co to jest dezodoryzacja i kiedy warto ją przeprowadzić

Co to jest dezodoryzacja i kiedy warto ją przeprowadzić

Słyszałeś o pojęciu dezodoryzacji i nie wiesz dokładnie, na czym polega? A może borykasz się z problemem nieprzyjemnych zapachów w domu, w biurze lub np. w swoim hotelu lub restauracji? Dowiedz się, co to jest dezodoryzacja i kiedy oraz dlaczego warto ją przeprowadzić.

Dlaczego brzydkie zapachy przeszkadzają nam w funkcjonowaniu

Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, dlaczego warto usuwać nieprzyjemny zapach? Poza oczywistymi względami, że jest on dla nas trudny do zniesienia i może przeszkadzać, człowiek wystawiony na długie działanie odoru (często pochodzącego np. od chemii i szkodliwych substancji) może czuć się nerwowy, a nawet cierpieć na bezsenność, duszności czy kaszel. Zapach ma ogromny wpływ na samopoczucie, dlatego w sklepach i w innych miejscach często rozpyla się substancje, które np. nastawiają nas pozytywnie, zachęcając do skorzystania z usług.

Skąd bierze się nieprzyjemna woń w domu, w hotelu, w restauracji czy nawet w biurze? Nieprzyjemny zapach może pochodzić np. od dymu tytoniowego, szczególnie jeśli w domu lub w mieszkaniu znajdują się osoby palące. Drażliwe są także zapachy zwierząt – mokrej sierści, ich odchodów, moczu. Po remoncie w domu unosi się charakterystyczny zapach farb i innych chemikaliów budowlanych, a po zakupie mebli, zapach formaldehydu, który w znacznym stężeniu jest bardzo szkodliwy dla zdrowia. Bardzo nieprzyjemnie pachną także pomieszczenia po chorych osobach, szczególnie jeśli wymiotowały, przyjmowały niektóre leki lub jeśli doszło do śmierci. Zapach zgnilizny jest bardzo trudny do usunięcia. Pomieszczenia po pożarze i po zalaniu także wydzielają odrzucającą woń spalenizny lub stęchlizny, nawet po usunięciu zniszczonych przedmiotów i wyposażenia. Zagrzybienie pomieszczeń nawet po usunięciu problemu pozostawia często nieprzyjemny zapach.

Niekiedy źródło zapachu jest trudne do zlokalizowania – wtedy poleca się poddanie powietrza analizie, która wskaże nie tylko potencjalne źródło, ale także odniesienie do zalecanych norm.

Co to jest dezodoryzacja

Dezodoryzacja pomieszczeń to profesjonalny zabieg usuwania przykrych zapachów – nie maskuje ich jak popularne odświeżacze powietrza, ale skutecznie niweluje. Jest on często przeprowadzany za pomocą ozonu, poprawiając jakość powietrza w pomieszczeniach i usuwając drażniące wonie. Dezodoryzacja gwarantuje trwały i szybki efekt, jednak wymaga usunięcia źródła nieprzyjemnego zapachu (choćby pleśń na ścianach), by mogła być skuteczna.

Jak przygotować się do dezodoryzacji

Dezodoryzacja powietrza powinna być przeprowadzana zawsze przez profesjonalistów. Działania zaczyna się od usunięcia przedmiotów i innych źródeł zapachu, by efektywnie rozpylić w pomieszczeniach środek zwalczający nie tylko sam zapach, ale także bakterie i grzyby. Specjaliści dobierają metody w zależności od oceny problemu.

Dezodoryzacja odorów wiążę się często z dezynfekcją, gdy problemem jest np. rozkładająca się materia organiczna. Usługi dezynfekcyjne likwidują wszelkie szkodliwe mikroorganizmy i są stosowane np. po zmarłym bądź po osobie ciężko chorej. Obok dezodoryzacji można także wykonać zabieg deratyzacji, gdy przyczyną są rozkładające się ciała szczurów czy myszy i zauważymy, że żywe osobniki wciąż przebywają w danych pomieszczeniach.

Jakie są jednak metody dezodoryzacji?

  • za pomocą ozonu czyli zabieg ozonowania – podczas zabiegu są usuwane cząsteczki organiczne i chemiczne. Ozonowanie dodatkowo dezynfekuje wnętrza, podczas zabiegu należy opuścić pomieszczenia i zabezpieczyć wszystkie cenne przedmioty. Więcej o ozonowaniu można przeczytać w naszym wcześniejszym wpisie.
  • zamgławianie ULV – wypełnia się mgłą chemiczną dane pomieszczenia, która neutralizuje brzydkie zapachy. Oczekiwanie na możliwość ponownego korzystania z wnętrz wynosi nawet do 8h od zabiegu.
  • opryskiwanie wnętrza – specjalistycznie dobrany preparat jest rozpryskiwany w pomieszczeniu, jest to zabieg przynoszący szybkie efekty, ale nie wolno przebywać w wewnątrz co najmniej przez 12 godzin od zakończenia zabiegu.
  • dezodoryzacja za pomocą węgla aktywnego – niestety nie usuwa roztoczy i bakterii.
  • promieniowanie UV – stosowane pomocniczo podczas ozonowania.

Dezodoryzacja powietrza

Chcesz pozbyć się nieprzyjemnych zapachów i zneutralizować ich szkodliwość? Oferujemy dezodoryzację, usługi dezynsekcyjne, dezynfekcję oraz wiele innych zabiegów, które usuną trudne problemy pojawiające się w domach, jak i w miejscach publicznych. Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych usługach? Zapraszamy do kontaktu – 600 443 462.

 
Udostępnij na:

Ostatnio na Blogu

Chcesz wiedzieć więcej? Na blogu czekają artykuły i ciekawostki związane z tematyką naszych działań.