Ładowanie...
Blog
Blog

Zwalczanie pcheł w domu

Zwalczanie pcheł w domu

Twój pies nagle zaczął się częściej drapać lub z innych powodów podejrzewasz, że masz w domu pchły? Dowiedz się, jak sprawdzić ich obecność oraz jakie kroki należy zastosować. Czy zwalczanie pcheł można skutecznie przeprowadzić na własną rękę? Czy dezynsekcja i dezynfekcja na pchły oznaczają to samo?

Jak sprawdzić, czy są pchły w domu

Pchły to owady osiągające wielkość od 1 do 6 mm, w rzadkich przypadkach 10 mm, ciemno ubarwione. Są pasożytami zewnętrznymi ptaków oraz ssaków, nie potrafią latać, ale posiadają odnóża umożliwiające długie skoki. Pchły posiadają narządy gębowe kłująco-ssące i mogą powodować alergiczne pchle zapalenie skóry, przenosić tasiemce psie u psów, kotów, a nawet ludzi. Innymi problemami zdrowotnymi jakie powodują to doprowadzanie młodych zwierząt do znacznej utraty krwi. Pchły mogą również roznosić zarazki chorobotwórcze dżumy, wąglika, a nawet białaczki kociej.

Jak sprawdzić, czy w domu są pchły? Przyjrzyj się swoim zwierzakom – jeśli drapią się bardziej niż wcześniej, będzie to sygnał ostrzegawczy. Dodatkowo mogą pojawić się swędzące ugryzienia w okolicach kostek, nawet u ludzi. Można zbadać również posłanie czworonoga – pchły pozostawiają brud, który przypomina nieco zmielony pieprz.

Pchły w domu – poznaj ich cykl rozwoju

Dlaczego pchły tak szybko rozprzestrzeniają się w domu? Dorosłe samice żywią się krwią jednego osobnika, składają jaja i zwierzę w trakcie poruszania się, rozrzuca je wokół siebie. Wylegają się larwy, które przemieszczają się w poszukiwaniu żywności. Przechodzą one wylinkę trzykrotnie, żywiąc się materią organiczną. Następnie larwa tworzy kokon i przeobraża się w końcową formę. Co ciekawe, dorosła pchła może pozostać w kokonie nawet do 12 miesięcy.

Zwalczanie pcheł w domu – co możesz zrobić

Jeśli wiesz, że masz w domu problem z obecnością pcheł, zacznij od zadbania o zwiększoną higienę. Należy wyczyścić wszystkie zakamarki w domu – od podłóg, ścian, aż po meble. Konieczne jest częste odkurzanie, by usunąć dzięki temu osobniki w każdej fazie rozwojowej. Dywany i chodniki można myć odkurzaczem z parą wodną. Zabierz zwierzęta do weterynarza i zapytaj o sposoby wyleczenia pupili.

Domowym sposobem zwalczania pcheł jest wtarcie w wyschnięta podłogę drewnianą terpentyny a następnie pasty do podłogi. Listwy można wysmarować amoniakiem. Pchły nie lubią ostrych zapachów takich jak zapach benzyny czy nafty, ale również odstrasza je zapach płatków róż, goździków, eukaliptusa, cytryny i dzikiej mięty. Można zawiesić woreczki z wysuszonymi roślinami w najbardziej newralgicznych miejscach.

Jak zwalczyć pchły

Jeśli mamy do czynienia z plagą pcheł w domu, nie mamy praktycznie żadnych szans na samodzielnie uporanie się z nimi. Jeśli będziemy czekali, skala problemu może urosnąć na tyle, że nie będzie możliwe prawidłowe funkcjonowanie. W tej sytuacji będzie konieczna dezynsekcja i dezynfekcja wykonana przez profesjonalistów. Likwidacja pcheł polega na oprysku lub zamgławianiu wybranych miejsc (dezynfekcja). Metoda zależy od wielkości lokalu – mniejsze mieszkania i domy do 80 m2 są zazwyczaj opryskiwane, a w przypadku przestrzeni do 60 m2 oraz powyżej 150 m2 polecamy połączenie metody opryskowej i zamgławiania. Na czym polega zamgławianie? Mgła chemiczna penetruje przestrzeń wnikając w szczeliny i każdą wolną przestrzeń. Mieszkańcy opuszczają pomieszczenie na kilka godzin, a po powrocie dokładnie je wietrzą, a następnie myją powierzchnie. Wybór metody dezynfekcji jest zawsze podyktowany zastanymi warunkami – stosujemy metody mechaniczne, fizyczne i chemiczne w zależności od rodzaju zagrożenia.

Dezynsekcja domu od pcheł jest pierwszym krokiem, jaki należy podjąć. Drugim powinna być dezynfekcja, która likwiduje wszelkie mikroorganizmy, dając komfort ponownego korzystania z domu.

Skuteczna likwidacja pcheł

Masz problem z pchłami w domu i zastosowane przez ciebie środki nie przyniosły rezultatów? Skontaktuj się z nami – 600 443 462 – szybko i skutecznie zlikwidujemy pchły w każdym miejscu. Pomożemy niezależnie od skali problemu, gdyż dysponujemy nowoczesnymi środkami i wieloletnim doświadczeniem.

 
Udostępnij na:

Ostatnio na Blogu

Chcesz wiedzieć więcej? Na blogu czekają artykuły i ciekawostki związane z tematyką naszych działań.