Z profesjonalnych usług z zakresu deratyzacji, dezynfekcji oraz dezynsekcji regularnie korzystają spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe. Takie pomieszczenia jak klatki schodowe, korytarze, zsypy, komory śmietnikowe czy garaże podziemne w blokach i innych budynkach spółdzielczych powinny być regularnie dezynfekowane, z kolei deratyzacja jest tutaj obowiązkiem regulowanym prawnie. Potrzebujesz firmy, która zaoferuje ci szeroką gamę usług niezbędnych do pozbycia się gryzoni, bakterii, pleśni i grzybów w budynkach spółdzielczych? W Efekt DDD stosujemy nowoczesne rozwiązania i narzędzia, co pozwala nam szybko zidentyfikować źródło problemu i odpowiednio zoptymalizować metody działania.
Według ustawy z dn. 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych na właścicielach obiektów budowlanych oraz działek spoczywa obowiązek regularnej deratyzacji, również w formie prewencyjnej – jeśli w budynku i jego bezpośredniej okolicy nie ma śladów gryzoni. Powinnością spółdzielni jest zapewnienie mieszkańcom komfortowych i – co najważniejsze – bezpiecznych warunków życia. Dlatego też najczęściej 2 razy w roku (na wiosnę i na jesień) stosuje się działania profilaktyczne, deratyzacja według przepisów musi być z kolei wykonana niezwłocznie za każdym razem, kiedy obecność gryzoni zostanie zauważona.
Spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa jest więc odpowiedzialna zarówno za usuwanie szkodników, jak również zabezpieczanie obiektów przed ich pojawieniem się w przyszłości. Teoretycznie takie działania można wdrożyć na własną rękę, praktycznie jednak samodzielna deratyzacja przy użyciu łapek i środków dostępnych w sklepach przemysłowych może okazać się skuteczna tylko przy niewielkiej ilości gryzoni. Te jednak rozmnażają się bardzo szybko, zwlekanie w tej sytuacji więc może tylko pogorszyć sprawę. Jeśli nie chcesz tracić czasu na nieskuteczne próby i wolisz przeprowadzić deratyzację szybko i skutecznie, najlepiej będzie zlecić to zadanie profesjonalnej firmie.
W przypadku odkrycia obecności gryzoni w budynkach spółdzielczych warto najpierw rozpoznać rozmiary problemu, następnie dobrać odpowiednią metodę deratyzacji, zaplanować kolejne kroki i wreszcie przejść do sprawnego działania. W Efekt DDD świadczymy kompleksowe usługi, w dodatku możemy pochwalić się prawie 20-letnim doświadczeniem w branży. Kiedy nasi specjaliści pojawią się na miejscu, ty możesz wrócić do swoich spraw, my zajmiemy się twoim problemem.
Działania profilaktyczne w tym zakresie zazwyczaj sprowadzają się do przeprowadzenia zapobiegawczej deratyzacji dwa razy do roku: na wiosnę i na jesień. Przepisy jednak wyraźnie zaznaczają, że podjęcie działań jest konieczne za każdym razem, kiedy tylko obecność gryzoni zostanie zauważona.
Procedurę na miejscu rozpoczynamy od starannej inspekcji, w celu określenia skali problemu. Następnie czas na dobranie metod deratyzacji i przejście do działania. Zabezpieczamy teren, przeprowadzamy deratyzację, a po wszystkim przygotowujemy dokumentację i raport wykonania zlecenia.
Obowiązek deratyzacji w budynkach spółdzielczych dotyczy pomieszczeń wspólnych takich jak klatki schodowe, komory śmietnikowe, korytarze, zsypy czy garaże podziemne. Obowiązek deratyzacji w samym mieszkaniu leży po stronie właściciela mieszkania.