Masz szkodniki? zadzwoń teraz!
600 443 462

Osy i szerszenie? Dowiedz się, jak i kiedy pozbyć się ich raz na zawsze

Gniazdo szerszeni lub os może przysporzyć nam sporo kłopotów. Owady te bywają agresywne i boleśnie żądlą, co może skończyć się nawet śmiercią w przypadku osób uczulonych na ich jad. Kiedy i jak pozbyć się szerszeni i os? Czy można te czynności przeprowadzać samodzielnie, czy lepiej zdać się na firmę DDD?

Osy i szerszenie

Osy i szerszenie – wróg nr.1

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie „jak pozbyć się gniazda szerszeni lub os” musimy poznać krótką charakterystykę obydwu owadów, które często bywają mylone z innymi, niegroźnymi osobnikami.

Osy mierzą 15-20 mm długości, są ubarwione w charakterystyczne czarno-żółte pasy oraz posiadają na środku odwłoku przewężenie. Rozpoznamy je także po czarnych czułkach, dwóch parach skrzydeł i żądle, które mogą używać wielokrotnie nie powodując swojej śmierci. Co ciekawe, żądlą tylko samice.

Szerszenie są nieco większe od os i ich rozmiar waha się od 17 do 35 mm w zależności od płci i pełnionej funkcji (robotnica, królowa itd.). W przeciwieństwie do osy rozpoznamy je po tułowiu w rude plamy oraz dużych żuwaczkach na głowie, które są w stanie obrywać nawet korę drzew. Ich odwłok jest żółty w ciemne pasy, podobnie jak w przypadku osy lub pszczoły.

Przeczytaj również nasz wcześniejszy wpis o osach i szerszeniach.

Cykl życia os i szerszeni – musisz go poznać zanim usuniesz gniazdo

Gniazdo os i szerszeni może być usuwane o różnych porach roku, jednak ze względów praktycznych poleca się poznanie ich cyklu życia, który determinuje stopień niebezpieczeństwa związany z podjęciem tych czynności.

Gniazdo szerszeni i os pustoszeje na jesień – większość osobników umiera z powodu niskich temperatur. W gnieździe lub w jego pobliżu pozostaje jednak zapłodniona królowa, która zapada w stan nazywany diapauzą. Tutaj warto być czujnym – jeśli nie zniszczymy gniazda na czas, wiosną najpewniej pojawią się nowe szerszenie lub osy, które skutecznie uprzykrzą nam życie.

Gdy temperatury wzrosną powyżej 10 stopni C, królowa zaczyna poszukiwać odpowiedniego miejsca do założenia kolonii. W pierwszym plastrze może znaleźć się nawet do kilkudziesięciu komórek robotnic, które po wykluciu się i przyjęciu dorosłej formy zaczynają rozbudowę kolonii, a królowa ponownie składa jaja. Zaledwie jedna kolonia założona przez zapłodnioną królową może liczyć nawet kilkaset osobników!

Co ciekawe, ostatnie pokolenie os i szerszeni to przyszłe królowe oraz samce, które mają za zadanie rozpocząć swoje własne kolonie.

O czym warto jeszcze wiedzieć? Liczba owadów jest zależna od pogody. Gdy wiosna jest sucha i ciepła, ich liczebność może być bardzo duża. Jednak gdy zima była stosunkowo łagodna, wiele samic mogło przeżyć, co spowoduje wzrost rywalizacji w poszukiwaniu gniazda, wpływając na pogorszenie się ich płodności, a tym samym liczebności.

Usuwanie gniazd os i szerszeni – na własną rękę czy profesjonalnie

Jak zlikwidować gniazdo os lub szerszeni? Najlepiej zatrudniając profesjonalną firmę DDD, która zajmie się problemem kompleksowo. My również oferujemy usługi w tym zakresie, dlatego zapraszamy do kontaktu!

Jak usunąć gniazdo os na własną rękę? Przede wszystkim czekając na okres, w którym owady giną i gniazdo pozostaje opustoszałe. Atak jednej królowej nie będzie z pewnością tak dotkliwy i niebezpieczny jak całej kolonii owadów.

Tak czy inaczej należy założyć sporą warstwę ubrań, która zabezpieczy nas przed potencjalnymi użądleniami. Jeśli mamy podejrzenie o obecność owadów, musimy stosować metody zasięgowe, które pozwolą nam na przebywanie w bezpieczniejszej odległości, jednak wszelkie działania powinni wykonać profesjonaliści.

Gniazdo os i szerszeni – nie takie łatwe do znalezienia

Osy i szerszenie mogą budować gniazda widoczne bądź ukryte, które są trudniejsze do zlokalizowania. W pierwszym przypadku powinniśmy szukać charakterystycznej budowli na podbitkach, drzewach czy w zagłębieniach muru, w których często urządzają swoje kryjówki. Osy i szerszenie mogą jednak przylatywać do naszego ogrodu w poszukiwaniu pożywienia, dlatego szczególnie w porze ciepłej nie pozostawiajmy resztek jedzenia i usuwajmy spadające z drzewa owoce.

Co zrobić, jeśli jesteśmy pewni, że te owady zadomowiły się gdzieś niedaleko naszej działki, a nie potrafimy znaleźć gniazda? Możemy obserwować jednego osobnika, który powinien nas doprowadzić do swojej kolonii. Inną opcją jest zabezpieczenie wszelkich otworów, uszczerbków na murach i innych miejsc, gdzie mogły zadomowić się owady. Jeśli pomimo wielu wysiłków nie możemy znaleźć gniazda, powinniśmy zwrócić się po pomoc do firmy DDD, która zlikwiduje zagrożenie.

Jak pozbyć się os szybko i skutecznie

Problem os i szerszeni pojawia się szczególnie w maju, jednak zaognia dopiero jesienią trwając praktycznie aż do zimy. Jeśli nie możemy spokojnie przebywać i odpoczywać w ogrodzie z powodu owadów nie czekajmy, tylko zajmijmy się problemem szybko i skutecznie, ale tylko wtedy gdy mamy do czynienia z niewielkim i łatwo dostępnym gniazdem. W innym przypadku zawsze lepszym rozwiązaniem jest wynajęcie firmy DDD, która zajmie się wszystkim kompleksowo.