Masz szkodniki? zadzwoń teraz!
600 443 462

Co to jest fumigacja i kiedy możesz jej potrzebować

Prowadzisz przedsiębiorstwo i chcesz pozbyć się szkodników? A może zakładasz firmę transportową i z przepisów wynika, że musisz przeprowadzić fumigację? Zobacz na czym polega ten zabieg i w jakich branżach jest najczęściej wykorzystywany. Dowiedz się również, czy jest on bezpieczny dla ludzi oraz kto może go wykonać.

Fumigacja – co to jest

Fumigacja jest sposobem na zwalczanie szkodników takich jak owady i gryzonie za pomocą różnorodnych metod. Substancje stosowane przez specjalistów są nazywane fumigantami. Dawniej używano przede wszystkim bromku metylu (nadal stosowany w niektórych krajach), jednak ze względu na jego szkodliwość dla środowiska został w wielu krajach zastąpiony fosforowodorem. Zwalczanie szkodników może być przeprowadzone za pomocą gazu, pary oraz dymu.

Na czym polega fumigacja? Przede wszystkim likwiduje ona szkodniki w drewnie, jednak niekiedy stosuje się ją również w innych sytuacjach. Fumigacja drewna jest zazwyczaj przeprowadzana poprzez namiotowanie (druga metoda jest nazywana segmentową). Polega ono na tym, że np. do silosu wtłacza się fumigator pod ciśnieniem. W przypadku osób indywidualnych, stosuje się zazwyczaj małe elektrofumigatory emitujące opary środków owadobójczych i gryzoniobójczych. Skuteczna i polecana jest m.in. fumigacja na krety, która pozwala skutecznie pozbyć się szkodników niszczących ogród czy uprawy.

fumigacja

Fumigacja drewna i produktów drewnopochodnych

Prawo transportowe wymaga stosowania fumigacji drewna i opakowań drewnianych takich jak palety, skrzynie czy bębny kablowe poza granicami Unii Europejskiej i w przypadku jej wybranych członków. Jest to spowodowane względami bezpieczeństwa, by zatrzymać rozprzestrzenianie się szkodników pod postacią jajeczek, zarodników i nasion. Każdy zdezynfekowany materiał ma wypalony znak IPPC wraz z informacją o sposobie fumigacji:

Co istotne, fumigacja nie musi obejmować sklejek, kartonów i innych materiałów z przetworzonego drewna (nie jest wymagana). Te zabiegi stosuje się nie tylko w firmach transportowych ale np. w prywatnych domach czy w obiektach sakralnych z drewna, zwalczając niszczące je szkodniki. Fumigacja może być także pomocna w przypadku dachów drewnianych, domków oraz innych obiektów wykonanych z tego materiału.

Czy fumigacja jest bezpieczna? Tak, nie stwarza ona zagrożenia dla ludzi ani dla środowiska (przy wykluczeniu bromku metylu), dlatego jest stosowana na szeroką skalę, wykazując dużą skuteczność. Ważne jest jednak to, że musi być przeprowadzona przez wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów, gdyż w innym przypadku może stanowić duże zagrożenie.

Co podlega fumigacji

Drewno nie jest jedynym materiałem, który poddaje się fumigacji. Można ją stosować w wielu branżach:

Fumigacja jest również używana jako metoda na skuteczne odszczurzanie, stanowiąc alternatywę dla dezynfekcji i dezynsekcji. Niestety w tym przypadku zachodzi duża szkodliwość, a specyfika procesu jest niebezpieczna oraz skomplikowana.

Fumigacja pod kontrolą

Fumigacja jest usługą znaną przede wszystkim przedsiębiorcom, jednak mogą z niej skorzystać także osoby indywidualne mające problem ze szkodnikami, które opanowały domek letniskowy czy kretami w ogrodzie. Jeśli potrzebują Państwo usług wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów, zachęcamy do kontaktu - 600 443 462 - przeprowadzimy wszystkie czynności bezpiecznie i zgodnie z przepisami.